Kehakaal

Anonüümne

22. september 2013

Kehakaal

Tere, pöördun teie poole suure murega. Olen 14-aastane tütarlaps, 172 cm pikk ja kaalun 89.0 kg. Olen väga palju ülekaalus ja sooviksin teie nõu. Mida ma võiksin süüa ja millist trenni ma võiksin teha, et normaalkaaluni jõuda? Enda kohta veel nii palju, et füüsiliselt olen aktiivne 2 korda nädalas, need on ka kehalise tunnid mis kestavad 45 minutit. Söön kõike, mida tahan, endale mingeid toidupiiranguid teinud ei ole. Ette tänades.

Spetsialist vastab:Tagli Pitsi

Kuigi teismelistele üldjuhul kaalualandamist ei soovitata, vaid oodatakse, kuni pikkus nö järele jõuab, siis Sinu puhul on tegemist üsna suure ülekaaluga. Praeguse pikkuse juures peaksid kaaluma maksimaalselt 68 kg, et olla normaalkaalus. Seega tuleks kindlasti vaadata üle oma toitumine ning suurendada kehalist aktiivsust – kaks kehalise kasvatuse tundi on ilmselgelt liiga vähe.
Alustuseks võiksid iga päev teha vähemalt tund tempokat (kepi)kõndi. Samuti võiksid käia paaril päeval nädalas ujumas või jalgrattaga sõitmas, talvel suusatamas. 
Söögi osas peaksid hakkama pidama toidupäevikut. Sealt näed, kui palju saad energiat ja milliseid toitaineid saad liiga palju, milliseid liiga vähe. Esialgne soovitus oleks püüda hoida oma päevane energiatarbimine umbes 2300-2400 kcal juures, edaspidi, kui kaal juba veidi langenud on, võib seda vähendada ka umbes 2000 kcal peale päevas, kuid mitte allapoole, sest kasvav organism vajab nii energiat kui toitaineid. Selleks, et ainevahetus saaks toimida, organism areneda ja olla terve, on vaja toidust saada kindlasti piisavalt asendamatuid aminohappeid (peamiselt loomse päritoluga valkudest), oomega-3-rasvhappeid (kaladest), kiudaineid (teraviljatoodetest, puu- ja köögiviljadest) ning erinevaid vitamiine ja mineraalaineid.
Toitumisel tuleks järgida nii toidupüramiidi kui ka valgusfooritabeli põhimõtteid. Maiustusi, soolaseid näkse, karastus- ja mahlajooke, valmis- ja pooltooteid tuleks süüa võimalikult harva. Samas peab toitumine olema regulaarne – nälgima hakata kindlasti ei tohi. Toiduvalikust täpsemalt saad lugeda siit
Kui tunned, et ise hakkama ei saa, siis võid abi saamiseks pöörduda ka Tallinna Lastehaigla endokrinoloogiateenistuse juhataja Ülle Einbergi poole.