Toit ja toidu valmistamine

Anonüümne

13. jaanuar 2012

Toit ja toidu valmistamine

Tere,
olen väga huvitatud toortoitumisest. Esialgu püüaksin siiski alustada taimetoitlusest ning veganlusest, kuna senini olen olnud tervislik segatoituja. Tunnen, et vastav pööre on minu elus tervise ja heaolu tagamiseks vajalik.
Kõige enam kõlab erinevatest tekstidest läbi, et ainult taimset söövatel inimestel jääb puudu vaid B-12 vitamiin.
Mida soovitaksite, et tagada B-12 vajalik hulk organismis? Kas pigem kasutada toidulisandeid või on võimalik seda siiski ka mõnest muust allikast saada?
Ette tänades.

Spetsialist vastab:Tagli Pitsi

Väide, et taimetoitlastel jääb vajaka vaid B12-vitamiinist, ei ole kindlasti õige. Kuna taimetoit on reeglina energiavaesem, siis võib ühe asjana puudu jääda vajalikust energiakogusest. Selle vältimiseks peab menüüs kindlasti sisalduma piisavas koguses seemneid ja pähkleid. Järgmine kriitiline koht on asendamatud aminohapped. Kui toitu väga hoolikalt kombineerida, kasutades ka kaunvilju ja sojatooteid, siis on võimalik praktiliselt kõik asendamatud aminohapped toiduga kätte saada. Puudu võib jääda asendamatutest rasvhapetest – siin aitab järjekordselt piisav pähklite, seemnete, õlide kasutamine. Parimaks rasvhapete allikaks on tegelikult kalarasv. Vitamiinidest võib lisaks B12-le puudu jääda ka D-vitamiinist. D-vitamiini taimsetes allikates peaaegu ei leidu, parimateks allikateks on kala, või, munad, maks. Seega tuleks hakata võtma seda toidulisandina. Samuti ei leidu taimses toidus üldse juba eelpoolnimetatud B12-vitamiini, mida tuleks samuti võtta toidulisandina. Mineraalainetest võivad tekkida suurimad puudujäägid kaltsiumi, tsingi ja raua osas. Rauda saame küll ka näiteks teraviljatoodetest, kuid selle imendumine sealt on halb ning isegi kui menüü toitaineline analüüs näitab, et rauda saadakse piisavalt, võib tegelikult inimesel olla defitsiit ning selle kindlaks tegemiseks on vaja teha vereanalüüs. Kaltsiumi on võimalik saada taimedest, kuid karta on, et mitte piisavas koguses. 
Kui pole tegemist täistaimetoitlasega, vaid inimesega, kes sööb lisaks taimsele toidule ka piima, kala ja/või muna, siis on enamike eelpoolloetletud toitainete defitsiidid väga hoolika kombineerimise korral välistatavad. 
Kui olete otsustanud hakata taimetoitlaseks, siis soovitan kindlasti pidevalt analüüsida oma toitumist, vajadusel võtta toidulisandeid ning käia regulaarselt arsti juures analüüse tegemas, et jälgida ega organsimil mõnest toitainest puudust ei ole tekkinud. Defitsiidist tulenevad nähud võivad ilmneda alles paari aasta möödudes ning nii mõndagi tekkinud kahjustust ei pruugi enam olla võimalik tagasi pöörata.