Kehakaal

Anonüümne

24. jaanuar 2015

Kehakaal

Tere!
Olen mures oma mehe pärast, kelle KMI on 31,25 (vanus 37, pikkus 178 cm ja kaal u 99 kg). Kaal on viimase poole aastaga u 5 kg tõusnud ja ta ei taha midagi kuulda tervislikust toitumisest ega trennist (seoses selja- ja jalatraumaga ei sobi talle ka paljud sportimisviisid).
Hommikuti tarbib suure kruusi kohvi ning u 3 võileiba (u 7.30). Lõunasöögi jätab tihti kiire töö tõttu vahele (töötab kontoritööl). Selle asemel joob u 3 kohvi päevas + suitsetab. Õhtusöök kodus on u 20.00 paiku (+/- pool tundi).
Tean, et nii hilja pole hea süüa, kuid ta jõuab selleks ajaks alles koju. Õhtusöök on meil ka väga toekas, kuna ta lõunal tihti ei söö (kui sööb, siis sööklas).
Mida ma saaksin teha, et vähemalt kodused toidud oleks tema tervist soodustavad, kui ma ei suuda mõjutada teda muutma oma toitumis- ja liikumisharjumusi? Kas peaksin suurendama hommikusöögi kaloraaži ja kogust?

Spetsialist vastab:Tagli Pitsi

Selline KMI on juba väga suur ja vanuski ei ole enam esimeses nooruses. Koos suitsetamise, vähese liikumise ja valede toitumisharjumustega on risk erinevate haiguste, eriti südame-veresoonkonnahaiguste ja diabeedi tekkeks väga suur. Kui Teil on väikesi lapsi, siis võiks see kõik teda mõtlema panna, et lapsed vajavad isa ka paari aasta pärast. Kui Teil õnnestuks teda kuidagi perearsi vastuvõtule saada, kes suudaks talle tema riskid selgeks teha, võiks sellest ehk abi olla. 
Senikaua võiksite liikumise osas meelitada teda endaga koos kasvõi igaõhtusele jalutuskäigule või ujula külastusele. 
Toitumise osas tuleks kindlasti vähendada joodava kohvi kogust. Võib-olla oleks talle võimalik anda kontorisse kaasa ise valmistatud lõunasöök (nt eelmise õhtu toit), kui seal on külmutuskapp ja soojendamise võimalus. Õhtusöök võiks olla valmistatud peaasjalikult erinevatest köögiviljadest (nt hautised, vormiroad, supid) ja sinna sisse siis vähemal määral liha või kana. Selliselt toimides sööb ta küll võib-olla suuri toidukoguseid, kuid saadav energia ei ole väga suur. Kala kogused võivad olla suuremad ja seda võiks olla menüüs vähemalt paaril korral nädalas. Hommikusöögi suurendamisest ilmselt väga palju kasu ei ole, sest lõunasööki vahele jättes on igal juhul õhtuks kõht tühi. 
Te ei kirjuta, kuidas on lood magusa ja alkoholiga, aga ka need on asjad, mille tarbimist tuleks üritada kontrolli alla hoida.