Kehakaal

Anonüümne

14. juuli 2013

Kehakaal

Tere!
Olen mures oma 9 aastase tütre kehakaalu ning suure kõhu pärast. Tütar on 135 cm pikk ja kaalub 43 kg. Ta on tervislikust toitumisest teadlik kuid sööb väga suuri koguseid ning palju magusat. Kodus saame seda teatud piirini kontrollida kuid mujal viibides mitte. On olnud juhuseid, et näiteks vanavanemate juures või külas söömine on lõppenud oksendamisega. Vahel on mul tunne, nagu ta ei ole võimeline täiskõhu tunnet tundma. Füüsilise koormusega probleeme ei ole – tütar käib 5 korda nädalas rull-iluuisutamise treeningul, armastab ujuda ja rattaga sõita ning on väga intensiivne laps. Palun andke nõu kuidas lapse kehakaal normis hoida. Eeskuju (isa teeb hoolega kõhulihase harjutusi jne) ja põhjalik selgitamine ei ole kahjuks mõju avaldanud. Spordiarst ütles, et seni kuni laps on aktiivne ei ole suur kehakaal probleem. Olen siiski mures sest kaal kasvab ja kõht muutub järjest suuremaks.

Spetsialist vastab:Tagli Pitsi

9-aastane tüdruk, kel pikkust 135 cm, võiks kaaluda maksimaalselt 33kg, et olla veel normaalkaalus. Mõni kilo ülekaalu ei ole hullu, sest sellest kasvatakse välja, kuid 10kg on juba pisut liiga palju. Murelikuks teeb see, et ta ei suuda oma söömist ohjeldada ning see toob endaga kaasa oksendamise. Et välistada võimaliku toitumishäire (binge-söömine, mida esineb küll üldiselt pigem täiskasvanutel) teke, soovitan pöörduda ka psühhiaatri poole. Ise saate teda aidata sellega, et teete talle toite, mis annavad vähem energiat ehk siis baseeruvad peamiselt köögiviljadel. Neid võib ta süüa koguseliselt rohkem kui magusaid ja/või rasvaseid toite ning seetõttu ei tunne näljatunnet. Sööma peaks ta sagedamini ja võimalusel väiksemaid koguseid korraga. Soovi korral võite pidada ka tema toitumise osas toidupäevikut, et näha, kui palju ta reaalselt energiat tarbib ning kas ta saab toidust kätte kõik vajalikud toitained.
Igaks juhuks võiksite pöörduda ka perearsti poole, kes teostaks analüüse, kuna vahel võib kaalus juurdevõtmine olla seotud ka mõne tervisehädaga (nt kilpnäärme alatalitus).