Kehakaal

Anonüümne

15. aprill 2011

Kehakaal

Tere olen alates novmebrist teinud aeroobseid trenn 2-3 korda nädalas, toitumist piiranud ning üritanud toituda tervislikult. Kaas ei ole muutunud sellest ajast peale, vahepeal õnnestus korra küll 65 saada 62 peale, aga peagi olin jälle 65.Peale mõningast toitumispäeviku pidamist olen avastanud, et peaksin tarvitama 2030-2500 kcal päevas aga tavaliselt täidan sellest vaid 1400-1600. tihitilugu tundub, et rasvad ületavad oma piir (30-36 %), kuidi ei söö meeletult rasvaseid asju vaid tava sööke. Mis ma peaksin muutma, tegema, et kaalu langetada? Ilmselge on et midagi teen valesi ;(.

Spetsialist vastab:Tagli Pitsi

Kahjuks ei selgu kirjast ei Teie vanus ega pikkus. Kui olete üle 165cm pikk, siis võib-olla Teie organismi jaoks ongi 65 kg see kaal, mida ta peab ideaalseks ja üritab hoida. 
Kaalu alandamisel teevad inimesed tihti selle vea, et piiravad oma toitumist liiga ja/või söövad valesid toite. 1400-1600 kcal tundub liiga väike energiakogus olevat. Tavaliselt oleks soovitatav hoida energia tarbimine allavõtmisel 1700-1800 kcal kandis (olenevalt muidugi algkaalust, füüsilisest aktiivsusest jt teguritest). Kui saada liiga vähe energiat, siis võib organism just üritada hakata varusid koguma ning teine oht on see, et siis ei saa toidust enam kätte kõiki vajalikke toitaineid. 
Kuna kirjutate, et rasvade %E ületab soovitust, aga energiat saate nii 1400-1600 kcal kandis, siis ilmselt ei peagi mitte niivõrd rasvade tarbimist vähendama, kuivõrd just süsivesikute (täisteratooted, puu- ja köögiviljad) tarbimist pisut suurendama. Sellisel juhul saaksite ka rohkem kiudaineid ning vitamiine ja mineraalaineid. Viimastel on väga suur roll organismi ainevahetuse toimimisel ning nende puudujääk võib samuti mõjutada kaalu.
Kaalu langetamisel peaksid suurema osa toitumisest moodustama köögiviljad, neile järgnevad teraviljatooted ja puuviljad. Iga päev tuleks kindlasti tarbida ka piimatooteid, midagi toidugrupist liha-kana-kala-muna ning veidi lisatavaid toidurasvu. Kaladest saadav rasv on väga kasulik ning seetõttu tuleks kala süüa 2-3 korda nädalas. 
Toituda võiks võimalikult regulaarselt – 3 põhitoidukorda, 1-2 oodet päevas. Parem on süüa korraga vähem, aga sagedamini. Kindlasti tuleb juua piisavas koguses vett ning olla füüsiliselt aktiivne.
Hommikupoole võiks süüa tärkliserikkamaid toite, õhtupoole olla nende tarbimisega tagasihoidlikum ning vältida ka magusa söömist.