Toitumine ja tervis

Anonüümne

31. oktoober 2014

Toitumine ja tervis

Tere

Olen 50 aastane naine, kellel on olnud kolm aastat tagasi pahaloomuline rinnavähk. Tehtud rinda säilitav lõikus, kemo- ja radioteraapia. Peale ravi tekkisid ägedad liigesevalud, diagnoositud hulgiartroos, söön pidevalt valuvaigisteid. Kehakaal on tõusnud paari aastaga üle 15 kg ja olemine on väga raske. Peamiselt on kõhurasv, pidev “pulga” tunne kõhus. Küsimus kas võiksin ette võtta dieedi, mis muuhulgas sisaldab ka toidulisandite võtmist (Q10, L-karotiin, multivitamiinid, proteiini isolaat) või on see kunagi diagnoositud vähidiagnoosile siiski vastunäidustatud.

Spetsialist vastab:Tagli Pitsi

Täiskõhutunnet või raskustunnet kõhu piirkonnas kaebavad sageli ka inimesed, kel pole olnud onkoloogilist haigust. 
Soovitan süüa regulaarselt, vähemalt 3,5-4  tunniste vaheaegade tagant sooja toitu. Sobivad hautatud, keedetud, küpsetatud toidud, mis valmistatud kodusel tee. Loobuda kiirtoitudest, samuti kauplusest ostetud valmistoitudest. Toidu vaheaegadel juua vett, mahla, süüa  üks puuvili või toorsalat.
Toitude maitsestamiseks ja toitaineliseks rikastamiseks sobivad erinevad taimsed õlid ja rasvased kalasordid, eriti oomega-3 rasvhapete sisalduse tõttu (oliiviõli, viinamarjaseemneõli, kõrvitsaseemneõli jt).  Arvestada taldrikureeglit toidukoguse valimisel. Toit võib olla mitmekesine ja värvirikas, et saaksime küllaldaselt kiudaineid, seleeni, folaate, karotenoide ja teisi olulisi toitaineid.
Sügis-talvisel perioodil sobivad vitamiin-D ja multivitamiinid (Q10, karotiin, isolaat eraldi võtta ei ole vaja, saab kompleksvitamiinidest).