Toit ja toidu valmistamine

Anonüümne

6. september 2010

Toit ja toidu valmistamine

Tere!
Olen 31 aastane kolmel päeval nädalas tihedat õppetööd tegev pereema. Vajan abi tõestamaks, et ka täiskasvanutel on vajalik soe koolilõuna söömine. Tahan seda teha koolis kohapeal, mitte poole tunni jooksul joosta poodi, seista järjekorras ja lõpuks aja nappuse tõttu toit kurkku loopida.Tahangi teada, et milleks vaja ja kuidas see mõjtab õpitulemusi?
Ette tänades :)

Spetsialist vastab:Tagli Pitsi

Ei saa päris hästi aru Teie küsimusest. Õpite hetkel ülikoolis? Ja koolis ei ole võimalik koha peal saada korralikku lõunasööki?
Hommikusööki süües saab organism oma esimese “energiasüsti”, kuid olenevalt selle kellaajast, on tavaliselt nii hiljemalt 12ks suurem osa sellest juba kulutatud ning vaja oleks varusid täiendada. Kõige parem selleks on soe ja korralik toit; seda mitte ainult lastele, vaid ka täiskasvanutele. Traditsiooniline soe toit ennekõike seetõttu, et see sisaldab endas toiduaineid erinevatest toidugruppidest ning varustab organismi seeläbi ka vajalike vitamiinide-mineraalainetega. Viimaste vähesus ongi üheks põhjuseks, miks “jooksu pealt krabatud” toit ei ole väga hea igapäevaseks tarvitamiseks. Enamikes poodides ei ole võimalik osta mugavalt tarbitavat toitainerikast lõunasööki. Mõned poed küll pakuvad supi või muude soojade toitude kaasaostmist, kuid mitte kõik. Niisama näksimiseks ostetud küpsised-saiakesed-karastusjoogid ning majoneeskastmega salatid ei asenda kindlasti korralikku lõunasööki, sest reeglina on nad kas üsna väikese vitamiinide-mineraalainete sisaldusega ja/või sisaldavad palju soola/suhkrut/rasva. Ütleb ju taldrikureegelgi, et lõunasöögi taldrikust vähemalt pool täida värskete või hautatud-keedetud-aurutatud köögiviljadega, veerand põhitoiduga (kana, kala, liha) ja veerand mingi lisandiga (tatar, riis, kartulid). Sinna juurde oleks veel hea võtta (tera)leiba, piima või mahla ning puuvilja. Selliselt toitudes saab organism toitaineid, mida on vaja tema toimimiseks, sealhulgas õppimisvõime säilitamiseks.