Kehakaal

Anonüümne

12. oktoober 2012

Kehakaal

Tere,

Olen 22a tütarlaps, 170cm pikk ja kaalun 65-72kg, sõltuvalt nädalast. Mõtlen suure osa oma päevast toidule ning mida ma süüa tahaksin, kui ma oma kaalu kunagi kontrolli alla saaksin – tulevikuplaanid toidust. Kui ma midagi süüa teen, siis tavaliselt on seda piisavalt vähemalt kahele inimesele. Söön oma kaks väikest kausitäit ja siis käin terve päeva/õhtu ülejäänut köögis nokkimas, kuni olen paari tunni jooksul söönud 4 inimese koguse. Ja siis tuleb süütunne, vahepeal nii suur, et mul hakkab füüsiliselt paha. Ja siis on need hetked, kui ma tunnen, et olen ‘tugev’, olles suutnud päevas hakkama saada süües ainult ühe puuvilja ja eriti hästi veel siis, kui olen suutnud end piisavalt kokku võtta, et trenni teha. Kaalun end iga hommik ning kuidas ma end järgmiste tundide jooksul tunnen, sõltub suuresti kaalunumbrist. Mul käib pea pidevalt ringi ning on paha olla. Pidasin isegi toitumispäevikut, mis luges kaloreid ja oli hea kõik piinliku täpsusega kirja panna, aga siis tulid jälle päevad, kus ma sõin nii palju ja nii valesti, et ei tahtnud enam sellega silmitsi seista. Eile sõin peotäie müslit ja tükikese õunakooki. Täna veel mitte midagi, kuid ei tunne isegi nälga, lihtsalt halb on olla. Ma ei taha kogu aeg toidust ja oma kehakaalust mõelda, kas saate aidata?

Spetsialist vastab:Tagli Pitsi

Antud kaaluvahemik vastab tegelikult normaalkaalule. Selleks, et vormis välja näha, pole vaja mitte niivõrd kaalu alandada, kuivõrd vormida lihaseid. 
Igal hommikul ennast kindlasti kaaluda ei ole mõttekas, pigem teha seda kord nädalas. Kui kaal kõigub nädala jooksul 3-4 kg, siis ei ole tegemist mitte niivõrd söögist tuleneva juurde- või mahavõtmisega, vaid veesisalduse muutumisega organismis. 
Kaalu alandamisest täpsemalt saab lugeda siit, kuid peamised märksõnad selle juures on korralik ja korrapärane söömine. Nälgimine võib küll tuua kaasa ajutise kaalulanguse, kuid kaotatud kilod tulevad tagasi väga kiiresti ja isegi rohkem, kui neid kaotanud olite. Iga päev tuleb süüa 3 põhitoidukorda ja 1-2 oodet, põhirõhk tuleb panna köögiviljadele. 
Kui kehakaal ja toitumine muutuvad kinnisideeks, võib olla tegemist hoopiski psühholoogilise probleemi ja toitumishäiretega. Sellisel juhul võib olla abi psühhiaatri poole pöördumisest. Toitumishäiretega tegelevad Tallinnas tasuline OÜ Sensus ja Tartus Tartu Ülikooli kliinikumi Psühhiaatriakliinik.