Kehakaal

Anonüümne

7. oktoober 2011

Kehakaal

Tere!
Olen 19-aastane tüdruk ja kaalun ligi 77kg ning olen 175cm pikk. Käin vähemalt kaks korda nädalas ujumas, peaaegu kõikidel päevadel sõidan jalgrattaga või üle päeva 5-7km, õhtuti teen 150 kõhulihast ja kõnnin mõõdukalt.

Hommikuti söön üldjuhul kaerahelbeputru ( 1dl kaerahelbeid ja 2dl vett ja veidike soola) ja klaas piima. Vahepalaks söön 100-200g keedetuid porgandeid või mingit puuvilja ning klaas mahla. Lõuna ajal söön üldjuhul kas riisi/nuudlit/kartulit koos kastmega ( porgant,sibul,ananass ja hakklia/kanaliha), klaas piima. Vahepalaks nt jogurt, müstlibatoon või peotäis pähkleid/rosinaid. Õhtuks söön enamasti sama mida lõuna ajal, aga sinna lisandub toorsalat ja kogused pole suured ning kõrvale joon klaasi piima või vett. Päevas tarbin 1,5-2 liitrit vett ja magusat/rämpstoitu söön väga harva.

Sooviksin kaalu langetada 60 kiloni ja seda 12 nädalaga. Kuidas ma selle saavutaksin?

Aitäh!

Spetsialist vastab:Tagli Pitsi

Kui tahta võtta 77 kilolt 60 kiloni alla 12 nädalaga, siis see teeks 1,4 kg nädalas, mis ei ole kindlasti tervislik. Kaalulangus võiks olla maksimaalselt 1kg nädalas, veelgi parem, kui see on aeglasemas tempos ehk umbes 500g nädalas. Sellisel juhul ei kurnata organismi, organism jõuab kaalualanemisega paremini kohaneda ning ka kaalulangus on püsivam. Kiire kaalukaotuse teel saavutatud kaalulanguse puhul tulevad kaotatud kilod tavaliselt väga ruttu tagasi. 
Kirjeldatud toitumine oli muidu kaalu alandamiseks täiesti sobilik. Veidi vähe paistis piimatooteid ja leiba ning kala ei olnud üldse. Samuti võiks jälgida, et köögivilju tuleks päeva peale vähemalt 500 grammi, lisaks 1-2 puuvilja (tasub vaadata toidupüramiidi soovitusi). Soovitan iga päev oma menüüd analüüsida (koguseid kaaludes) ning jälgida, et päevane energiatarbimine oleks umbes 1800 kcal. See peaks tagama veidi aeglasema ent pideva kaalulanguse. Osad spetsialistid soovitavad kaalu alandamise perioodil hoida energiatarbimine 1200 kcal peal, kuid mina seda ei soovita, sest see annab organismile signaali nälgimisest (vastureaktsioonina ainevahetus aeglustub ja organism hakkab hoopis varusid koguma) ning samuti ei ole siis võimalik toiudst kõiki vajalikke aineid kätte saada. Menüü analüüsimisel vaadata lisaks energiale ka seda, et valkude-rasvade-süsivesikute osatähtsused (%E) nädala lõikes vastaksid soovituslikule vahemikule ning toidust saaks piisavalt kiudaineid, vitamiine ja mineraalaineid. 2 liitrit vett päevas on võib-olla isegi liiga palju, soovituslik on 1-1,5 liitrit. 
Füüsilist aktiivsust võiks isegi tõsta, sest 5-7 km rattaga on veidi liiga vähe. Rattaga võiks sõita tempokalt vähemalt tund aega järjest või siis asendada see tunniajase tempoka kõnniga.