Toit ja toidu valmistamine

Anonüümne

27. märts 2011

Toit ja toidu valmistamine

Tere, olen 17-aastane tüdruk. Pikkus 181 cm ja kaal ligi aasta aega juba 72-73 kg. Ma tean, et olen pikkuse kohta enam-vähem normaalkaalus, aga ma pole oma kehaga rahul. Trenni teen regulaarselt vähemalt 5 tundi nädalas (tantsutrennid), kuid muidu olen üsna istuva eluviisiga. Kõhu ja reite ümber kogunenud väga inetu rasvapolster on ilmselgelt minu ebatervislike toitumisharjumuste tulemus. Varem mulle meeldis süüa, olen siiani suure magusaisuga. Kui välimus ühel hetkel juba enesehinnangut hakkas mõjutama, hakkasin ka rohkem oma toitumise üle mõtlema. Püüjan vältida maiustusi (kommid, koogid, küpsised), rasvaseid toite; saiatooteid ei söö peaaegu üldse. Seevastu proovin süüa rohkem puu- ja juurvilju. Vahel suudan mitu päeva niiöelda tervisilikult toituda, kuid siis ma libastun ja ahmin sisse kõike, mis koju on ostetud.
Püüdes objektiivselt analüüsida oma toiduga seotud käitumist, tekib mul hirm, et kui nii jätkub, siis ma võin lõpetada toitumishäiretega. Seepärast ma pöördungi oma murega Teie poole. Kas ma peaksin otsima veel kellegi abi? Kui jah, siis kas oskate soovitada kedagi konkreetset?
Suur tänu!

Spetsialist vastab:Tagli Pitsi

Kõigepealt soovitaksin oma menüüd analüüsida. Selle järgi on võimalik teada saada, kas saad energiat liiga vähe või liiga palju, kuivõrd tasakaalus on omavahel valkude-rasvade-süsivesikute tarbimine ning kas saad piisavalt kiudaineid, vitamiine ja mineraalaineid. Nii rasvavoldikesed kui ka aeg-ajalt käivad söömishood võivad olla tingitud valest toitumisest, kuigi ise arvad, et toitud tervislikult. Samas võivad voldikesed olla ka siis, kui kehakaal normaalne. Sellisel juhul aitavad konkreetsed harjutused, mida oskavad soovitada spordiklubide treenerid.
Selleks, et mitte ahmida sisse kõike, mida kodus leidub, ei tohiks koju ahvatlusi osta. Samuti võib aidata söömishoo ohjeldamisel see, kui viid oma mõtted mujale ja hakkad millegagi tegelema, näiteks lähed jalutama.
Kui arvad, et sinu puhul võib olla tegemist toitumishäirega, siis võid ühendust võtta psühholoogiga.