Toitumine ja tervis

Anonüümne

1. märts 2012

Toitumine ja tervis

Tere,
Mul oleks soov teada saada, mida ma võin süüa ja mida mitte.
Mul on rauavaegusaneemia, mille vastu võtan hetkel Retaferi, mis pidavat ärritama magu ja pisut tekitama kõhukinnisust.

Võtan samuti Meloxicami liigeste valu vastu, mille kõrvalnähuks on soolestiku probleemid, veritsemine, kõhukinnisus-lahtisus. Veider on see, et see võib tekitada aneemiat. Seega võtan ühte ravimit aneemia vastu ja teist, mis võib tekitada seda. Aga see selleks.

Samuti on mul juba aastaid probleeme kõhukinnisega, käin 2-3 korda nädalas ja vahel on soolestikus valud ka.

Samuti on mul keha rasvaprotsent väga kõrge.

Aneemia puhul peaksin sööma eelkõige liha(kuigi sööngi palju), mis on aga üldiselt rasvane.
Kõhukinnisuse puhul peaksin tarbima piimatooteid (mis mulle üldse ei maitse), aga see läheb vastuollu aneemiaga, sest piimvalgud ei lase eriti organismil rauda omandada.

Mida ma peaksin sööma rohkem ja mida ma üldse ei tohiks süüa?

Spetsialist vastab:Tagli Pitsi

Sellele küsimusele vastab TÜ Kliinikumi dieetraviarst Liidia Kiisk: “Soovitan süüa erinevaid puu- ja köögivilju, süüa rohkem maksa ja veretooteid (verivorst ja verikäkk 100g = 12-14mg rauda), toorsalateid, toormahla, maitserohelist, tilli, peterselli, kindlasti ka liha ja muna (100g munakollaseid = 5mg rauda, 1 munakollane 20- 25g). Sobivad ka toidud ubadest, hernestest (rohelised herned 100g = 3mg rauda). Piimatooted ei ole rauarikkad, kõhukinnisuse vastu aitavad pigem puu- ja köögiviljad, täisteratooted, piisav vedelikukogus ning füüsiline aktiivsus. Kõikide eelpoolnimetatud toiduainete söömist võib suurendada, kuid silmas peab pidama päevast energiakogust, et see oleks veidi soovitusest väiksem (keha rasvasisalduse normaliseerimiseks). 
Apteekides on müügil ka toidulisandeid, mida võib vajadusel lisaks võtta, mis sisaldavad erinevaid vitamiine jt bioelemente: nutridrink (1 pudel, 200 ml= 4,8mg rauda), cubitan (200ml= 6mg rauda).”