Toitumine ja tervis

Anonüümne

24. jaanuar 2012

Toitumine ja tervis

Tere!
Minul on ühe kuune beebi. Tundub, et aeg-ajalt on tal gaasivalud. Tean paljusid toiduaineid, mida ma ei tohi süüa, mis lapsele gaase tekitavad (puuviljad, mõned juurviljad, palju piima jms) . Soovin aga teada saada, mida ma võin süüa, et kätte saada vajalikud ained endale ja lapsele?
Aitäh,
Hanna

Spetsialist vastab:Tagli Pitsi

Imiku gaasivalud võivad olla põhjustatud ema poolt söödud söögist või siis ka mitte. Nimelt võivad last vaevata hoopis koolikud. See on seisund, kus ta alates kolmandast elunädalast on iga päev või vähemalt 4–5 päeva nädalas umbes samal kellaajal teatud tunnid rahutu ja nutab ning teda on väga raske või isegi võimatu tavaliste võtetega rahustada. Selliste kõhuvalude põhjuseks on soolespasm ja selle tagajärjel tekkinud sooleseina venitus sinna kogunenud gaasimullide tõttu. Põhjus ei ole ema ega lapse toidus, vaid soolespasmides, mille teke on seotud sünnijärgse stressi ja emakavälise keskkonnaga kohanemisega. Gaasivalud mööduvad tavaliselt iseenesest umbes 3 kuu vanuses, kui:

imik on harjunud väliskeskkonnast tulevate stiimulitega, tema närvisüsteem on muutunud tugevamaks 
ja tal ei teki enam üleväsimust. Regulaarsete gaasivalude korral aitab kõik, mis vähendab lapse igapäevast stressi: füüsiline lähedus, silitamine, masseerimine, süles ja kaisus hoidmine, kiigutamine, soojus, veeprotseduurid ning ennekõike imetamine.

Kui imik on rahutu ainult aeg-ajalt mõnel päeval või ööl, siis võib põhjus olla küll toidus, mida ema eelmisel päeval sõi. Paljudel emadel on 2–3 toiduainet (erinevad), mille tarvitamisega peavad nad olema imetamise ajal ettevaatlikud. Sagedamini on need sellised toidud, mille seedimine ka emal endal on problemaatiline ja vaevusi tekitav (nt kapsas, sibul, õun, leib, rõõsk koor/piim, kofeiiniga ja gaasiga joogid). Et selgitada välja, millest lapsel toidust tulenevad gaasivalud tekivad, peaks kõigepealt nn “kahtlased” toiduained menüüst välja jätma ja kui valud jäävad üle, siis ükshaaval üritada neid tagasi panna. 
Seda, millistest ainetest jääb toitumisel puudu, aitab välja selgitada toitumisprogramm. Samuti on sealt võimalik leida, milliseid toite tarbida, et defitsiiti vähendada. Üldiselt ei juhtu midagi, kui toitutakse muidu mitmekesiselt, aga välditakse mõningaid toite. Kui välditakse kogu toidugruppi (nt lihatooted, piimatooted), siis võib küll tekkida oht osade toitainete defitsiidiks ning sellisel juhul tuleb vaadata, kas on võimalik neid toitaineid saada mõnedest teistest toiduainetest või hakata juurde võtma toidulisandid.