Toitumine ja tervis

Anonüümne

8. märts 2015

Toitumine ja tervis

Tere!
Minul on müeloomtõbi, lisaks krooniline gastriit. Ravimite pideva võtmise tõttu on mul tugevad gaasivalud, kõhukinnisus. Mida süüa, mida vältida?

Spetsialist vastab:Tagli Pitsi

Sellele küsimusele vastab Tartu Ülikooli Kliinikumi arst Kristel Ehala-Aleksejev: “Kuna puudub igasugune muu info teie kohta: vanus, kehakaal, jmt, siis ei saa väga konkreetseks minna. Üldjuhul puudub spetsiifiline dieet, mis oleks mõeldud müeloomtõbe põdevale inimesele. Tugev rõhk on sellel, et tõepoolest saaksite toidust kätte kõik vajaminevad vitamiinid-mineraalained, toetamaks kahjustatud immuunsüsteemi. Toidulaua alusbaasi peaksid seega moodustama köögiviljad ja sobivad hooajalised puuviljad ning marjad (ka külmutatud kujul). Kuna ei selgu, kas on üle- või alahappesusega gastriit, siis otseselt ühtegi toiduainet hetkel menüüst välja võtta ei tahaks, kuid soovitan enamjaolt süüa köögivilja kergelt töödelduna (hautised, supid, jmt). Puuviljadest-marjadest võib teha smuutisid, mis sellisel kujul kehale pisut kergemini kättesaadavad. Jälgige, et puu- köögiviljad oleksid korralikult pestud ja puhastatud. Soovitaksin vältida rafineeritud jahust tooteid, saiakesi, poolfabrikaate ning viia võimalusel miinimumi ka maiustuste tarbimine. Ärge tarbige pastöriseerimata tooteid, pehmeid juuste. Müeloomi korral on soovitatav küllaltki suur vedelikutarbimine. Võib-olla on ka liigvähene päevane vedelikukogus üks teie kõhukinnisuse põhjustajatest. Ärge unustage liikumist. Nii palju kui jõudu, leidke võimalusi füüsilisteks tegevusteks. Mida suurem on liikumatus, seda “laisemaks” muutuvad meie lihased ning muude probleemide kõrval on seegi üks kõhukinnisuse põhjustajatest. Soovitaksin teil huvi korral pöörduda toitumisnõustamisele, kus siis saaks juba täpsemalt võtta arvesse kõiki tegureid ning ka üle vaadata teie hetketoitumise, et siis anda konkreetsed juhised.
Kuna eesti keeles väga head toitumisalast kirjandust antud probleemi kohta ei leia, siis lisan lingi inglisekeelsest meditsiinikirjandusest, kus lihtsalt ja arusaadavalt kõik põhitõed toodud ning puudutatud lisaks ka toidulisandite teemat.”