Kehakaal

Anonüümne

4. märts 2012

Kehakaal

Tere!

Kui enamus inimesi küsib nõu, kuidas paremini kaalust alla võtta, siis mina küsin vastupidist: kuidas tervislikult kaalu hoopis tõsta?
Olen 23 aastane naine, 175 cm pikk, kaal 59-62 vahel. Olen nn kerge kondiga võimlejatüüpi kehaga, kuid ilmselgelt on kaalu siiski vähe. Olen pärast puberteeti samas kaalus enam-vähem ning “priskemaks saamine” on olnud pidevalt teadlik või vähemteadlik eesmärk. Olen füüsiliselt aktiivne, varem tegin võistlussporti, nüüd harrastust- olenevalt aastaajast 2-3 kuni 5 korda nädalas. Lemmikuks on kestvusalad, mis kaalu tõstmisele muidugi hästi ei mõju. Olen kiire ainevahetusega ning pean tihti (ca 3-4 tunni tagant) sööma juba sellepärast, et pea- või kõhuvalud ei hakkaks kimbutama. Püüan alati süüa tervislikke ja kõrge kaloraaziga toite ja snäkke ning sõbrad/tuttvad imestavad, kuidas nii palju süües ikka nii kõhna võib olla… Uueteks probleemideks viimase aasta-kahe jooksul on kujunenud stressi ja tugeva treenimise mõju söömisele: söögiisu kadumine. Ilmselt ei aita, siin vist midagi muud kui elukorralduse parem organiseerimine, et seda ennetada? Teise asjaga kimbutab mind nüüd tihti söömisel esinev iiveldus/oksendamise tunne (sageli hommikusöögil, kuid ka teise söögikordade ajal), eriti kui kõht hakkab täis saama (kuid pole veel seda) või kui pean sööma midagi, mis pole maitselt väga hea. Siinkohal pean oluliseks rõhutada, et pole kunagi söömisjärgselt reaalselt oksendanud, sest tavaliselt oksendamistunde tekkimisel katkestan söömise ja probleem kaob. Pole ka kunagi mõelnud toititumishäiretele- et ma ei tahaks süüa või et söök pole mulle hea! Vastupidi- pigem on mul kinnnisidee, et olen kõhna ja pean sööma, kuid mu keha justkui ei tahaks…

Jään ootama Teie arvamust ning mõtteid minu probleemi osas.

Spetsialist vastab:Tagli Pitsi

Kaalu suurendamine on tihtipeale raskemgi, kui kaalu alandada. Praeguste parameetrite järgi olete küll normaalkaalus, kuigi üsna alakaalu lähedal. Kirjutate, et olete füüsiliselt aktiivne ning toitute üsna soovitustele vastavalt, kuigi ennast tihti selleks sundides. Mõned inimesed ongi kiirema ainevahetusega ning vaatamata korralikule söömisele, ei õnnestu neil ennast kuidagi pisut priskemaks süüa ning nad peavad sellega lihtsalt leppima. Küll aga teeb muret see, et söömine Teil südame pahaks ajab. Igaks juhuks soovitaksin Teil seetõttu pöörduda oma murega perearstile, kes võiks teha analüüse (nt kontrollida kilpnääret jms), kas Teie kaalus juurde mittevõtmine võiks olla põhjustatud kilpnäärme ületalitusest ning mis võiks olla põhjuseks, et söömine südame pahaks ajab.