Toit ja toidu valmistamine

Anonüümne

20. detsember 2011

Toit ja toidu valmistamine

Tere!

Kirjutan seoses oma 1aastase tütrega. Pärast aastaseks saamist oleme teda tasapisi rinnapiimalt võõrutanud ja hakanud andma 3,5% lehmapiima. Kuna põsed läksid veidi karedaks (võimalik, et ka mõnest muust tegurist), siis küsisime perearstilt soovitust. Perearst oli väga üllatunud, et anname kõrgema rasvasisaldusega piima 2,5% asemel. Ta soovitas hakata andma 1aastastele mõeldud kunstpiimasegusid või 2,5% piima. Tahtsin küsida, et kas on mingeid uusi uuringuid tehtud, mis näitavad, et 2,5% piim on parem kui 3,5% piim ja seda just lastele? Muide laps on pigem alla keskmise kaaluga.

Teiseks, olen kuulnud ka teooriatest, et üldse võiks piima joomist vähendada (kuna see on raskesti seeditav, rasvane) ja püüda kaltsiumi kätte saada hoopis rohelistest köögiviljadest. Kas laste puhul on see mõeldav ja kui nii, siis mida ja kui palju peaks piima asendamiseks sööma, et vajalik kaltsiumikogus kätte saada? Oskate ehk usaldusväärset kirjandust soovitada?

Tänan juba ette!

Spetsialist vastab:Tagli Pitsi

Alla aastastele lastele ei soovitata üldse tavalist lehmapiima, kuid üle aastaseid lapsi võib sellega vaikselt harjutada. Tuleb vaadata, et see ainult mingeid reaktsioone ei tekitaks, kuna lehmapiim on üheks enamlevinud allergia tekitajaks väikelastel. Kui juba pakkuda, siis väikese lapse puhul kindlasti eelistada suurema rasvasusega piima. Kui laps mingil põhjusel piimatooteid ei talu või on neile allergiline, siis tuleb väga hoolikalt planeerida tema toitumist, et ta saaks vajaliku kaltsiumi kätte teistest allikatest. Väikelaste toitumise kohta oskvad kõige paremini nõu anda väljaõppinud lastearstid, näiteks Reet Raukas, Heli Grünberg jt.