Söömishäired

Anonüümne

1. aprill 2011

Söömishäired

Tere!
Ilmselgelt on tegemist söömishäirega Binge. Olen 29a, 170pikk ja kaalun hetkel 82kg. Olen olnud ca 6a tagasi ka 72 kg, võib öelda, et olin sel ajal suhteliselt rahul. Nüüd aga viimane aasta ei saa enam endaga hakkama-ei suuda dieeti pidada ega ka söögiga tagasi hoida. Jah pool päeva ei tule mulle söök meeldegi ja siis õhtupoolikul tekivad kinnisideed shokolaadist ja selle puudumisel läheb ka kõik muu sisse. Õhtul töölt tulles, ei pruugigi mu kõht tühi olla aga ma pean õgima hakkama.Iga päev mõtlen, et homsest ja homsest lõpetan. Olen abielus aga õgin ma salaja-häbi tunnistada seda endalegi ja abikaasale ammugi mitte. Varem suutsin dieeti pidada ja kaalust alla saada, nüüd aga ei suuda söögigagi tagasi hoida. Kui olengi paar päeva normaalselt söönud, tuleb nädalas ikka mitu õhtut tõelised pugumishood ja siis õgin end lõpuni täis, mõttega et homsest enam nii ei söö. Päeval polegi hullu aga jus kardan õhtuid, sest siis ei suuda vastu panna. Kas oskate midagigi soovitada.

Spetsialist vastab:Tagli Pitsi

Teie puhul võib, aga ei pruugi olla tegemist toitumishäirega. Tundub, et peamine põhjus teie söömishoogudes hoopis on ebakorrapärane ja mittepiisav toitumine. Alustage korraliku toitumisega juba hommikul – puder või võileib, mõni piimatoode või muna, mahl või puuvili. Päevas püüdke jälgida režiimi, et Teil oleks vähemalt 3 põhitoidukorda. Sinna vahele lubage endale kindlasti ka ooteid, kuid mitte šokolaadi vms näol, vaid valige selleks puu- ja köögiviljad, võileivad, piimatooted. Pigem tuleb süüa sagedamini, aga väiksemates kogustes. Dieeti kui sellist ei tasu kindlasti pidama hakata, see viib selleni, et sööte veelgi rohkem ning kaalu tuleb aga juurde. Proovige oma igapäevane toitumine võimalikult täpselt (kaaludes toite) panna kirja internetipõhisesse toitumisprogrammi. Esialgu püüdke hoida tarbimine 2000 kcal peal päevas ning kui tunnete, et saaksite hakkama ka vähemaga, siis 1700-1800 kcal päevas. Alla selle ärge kindlasti energiatarbimist langetage. 
Kui sööte päev otsa korralikult, siis ei tohiks Teil õhtuks olla kallal hirmsat nälga. Kui aga siiski peale õhtusöögi söömist tuleb söögiisu, siis piirduge ainult köögiviljade ja taimeteega. Maiustamise vastu aitab kahjuks ainult tahtejõud. Ei tohi koju osta endale ahvatlusi ning kergem on mitte võtta esimest tükikest, kui saada pidama enne, kui kogu tahvel šokolaadi kõhus on. Mõtteid söömisest aitaks eemale peletada ka see, kui näiteks õhtuse nälja tekkimisel lähete hoopis välja tempokat kõndi tegema. 
Katsuge endal mitte kõhtu söömise ajal väga täis süüa, sest tegelik täiskõhutunne tekib alles veidi pärast söömist. Kui sööte liiga palju, on pärast väga raske olla ning õhtuse suure söömise tagajärjel on ka uinumine ja magamine raskendatud. Allavõtmiseks võib soovitada veel ka seda, et püüdke magusad ja tärkliserikkad tooted hoida oma menüüs hommikupoole. Kõik muud soovitused eri toidugruppide tarbimiseks on kirjas toidupüramiidi põhimõtte juures.
Kui siiski kahtlustate endal toitumishäiret, võite ehk abi leida neilt