Menüü

Nõuandenurk

Siin saad esitada oma toitumisega seotud küsimusi, kuid kindlasti tutvu eelnevalt esitatud küsimuste ja vastustega, sest nende lugemisel võid juba oma küsimusele vastuse leida.

Küsimus avaldatakse toitumine.ee lehel viie tööpäeva jooksul koos vastusega. Vastus saadetakse ka teie e-posti aadressile. Meil on õigus küsimusi toimetada. Solvavaid või ebatsensuurseid kirju ei avaldata.

Loe tervisliku kehakaalu kohta.

Tagli Pitsi

Tervise Arengu Instituudi toitumisekspert ja Tallinna Tehnikaülikooli toiduainete instituudi dotsent. Tagli on ka üks Eesti toitumissoovituste autoritest.

Kristel Ehala-Aleksejev

Tartu Ülikooli Kliinikumi arst-toitumisnõustaja.

Toitumine ja tervis

Küsi nõu
Esita toitumisspetsialistile küsimus

Siin saad esitada oma toitumisega seotud küsimusi, kuid kindlasti tutvu eelnevalt esitatud küsimuste ja vastustega, sest nende lugemisel võid juba oma küsimusele vastuse leida. Sinu küsimus avaldatakse toitumine.ee lehel viie tööpäeva jooksul koos vastusega. Vastus saadetakse ka teie e-posti aadressile. Meil on õigus küsimusi toimetada. Solvavaid või ebatsensuurseid kirju ei avaldata.

Helina Aare

5. oktoober 2017

Tere,

Ma olen 14-aastane tüdruk. Ma olen umbes 174cm pikk ning kaalun 55 kg. Kas see on normaalne kaal? Ja kas saaksite anda nõu milliseid aineid/vitamiine peab mu keha saama, et mul ei tekiks liiga palju punne näos? Ma tean, mu organism ei talu šokolaadi suures koguses. Sellepärast püüan seda vähe süüa. Kas ma saaks teha veel midagi, et sinistest silmaalustest lahti saada, peale piisava une kaudu? Kas see tähendab, et mul pole verega kõik korras?

Spetsialist vastab:Tagli Pitsi

Tegemist on täiesti normaalkaaluga. Nahaprobleemide puhul tuleks kindlasti pöörduda nahaarsti poole ning sinistest silmaalustest saab täpsemalt lugeda siit. Kindlasti on mõlema probleemi juures oluline normaalne söömine, liikumine ja puhkamine ning värskes õhus viibimine. Võid proovida oma menüüd (soovituslikult vähemalt 10 järjestikust päeva, toite kaaludes ja toitumist muutmata) analüüsida ning vaadata keskmist tulemust, milliseid vitamiine-mineraalaineid jääb toidust vajaka ning proovida oma menüüd muuta selliselt, et need toidust kätte saaksid. Ilmselt oleks vaja pöörata suuremat tähelepanu B-grupi vitamiinide piisavale saamisele (maks, pärm, täisteratooted, pähklid, seemned, liha, erinevad puu- ja köögiviljad, kala)

ingrid

25. august 2017

Tere,

Ei ole küll ise taimetoitlane ega poolda seda, kuid olen viimasel ajal avastanud enda jaoks sojatooted. Väga meeldib süüa lõunasöögiks salatit sojapallidega ja kasutada toidu valmistamiseks sojakastet. Samas olen aga uurinud, et soja stimuleerib östrogeeni retseptoreid organismis. Kuna paljud n-ö naiste vähid (rinnavähk, emakakaela vähk) on oma tekkemehhanismilt seotud östrogeeni retseptorite aktiivsusega, siis kas sage sojatoodete tarbimine võib selle kaudu soodustada vähi teket?

Spetsialist vastab:Kristel Ehala-Aleksejev

Soja kohta on siiani nii poolt kui vastu argumente. Küll ollakse osade sojatoodete kohta, mis pole ületöödeldud (nt tofu), pigem positiivsel ja isegi vähiteket pidurdaval seisukohal. Samas ei soovitaks ma ületöödeldud tooteid üldiselt (sh sojapalle) ja soolarikast sojakastet igapäevaselt süüa. Mõõdukas koguses ei tohiks nad aga teie tervist mõjutada.

Silver

24. august 2017

Tervised,
diagnoositud on krooniline pankreatiit, seda juba aastate eest. Kaebusi ei ole valmistatanud, elurütmi ei ole häirinud, küll aga on märgatavalt kehakaal langenud. Väljaheidete osakaal on samuti suurenenud. Milliseid toitumissoovitusi annaksite ning milliseid toidulisandeid või preparaate tuleks kõrvale tarvitada?

Spetsialist vastab:Kristel Ehala-Aleksejev

Sellie küsimuse puhul pole kirja teel nõustamine võimalik, sest vaja on täpseid terviseandmeid, kehaparameetreid ja toidupäevikut. Kuna pankreatiidiga kaasub teinekord oluline toitainete seedimatus, siis vajab see täpset väljaselgitamist ja vajadusel seedeensüümide lisamist. Soovitus on pöörduda kindlasti toitumisnõustaja või -terapeudi vastuvõtule ja rääkida oma kaaluprobleemist ka perearstiga, et vaadata üle nii praegune toiduvalik, kaalulanguse ulatus ja võimalikud defitsiidid toitainete osas.  Ühes osas on aga soovitus olemas, loobuda täielikult alkoholist, kui seda senini ei ole tehtud.

Liis

9. august 2017

Tere
Mu nooremal vennal on diabeet, süstib igapäev insuliini enne söömist ja kui hommikul ärkab. Ta on alles 15 aastane aga kehakaal on 111.5kg. Kuidas peaks ta toituma nii, et veresuhkur poleks madal

Spetsialist vastab:Kristel Ehala-Aleksejev

Sellele küsimusele oskab kõige paremini vastata mõni diabeediõde. Toitumisnõu esimest tüüpi diabeedi osas saab päris mitmel pool kliinikutes ja ELDÜ (Eesti Laste ja Noorte Diabeedi Ühing) on korraldanud sageli koolitusi ning laagreid. Seega tasub uurida toitumisnõustamise võimalust diabeediõelt või siis võtta ühendust ELDÜga. Toitumise saab antud haiguse puhul panna paika vaid koos veresuhkru taseme jälgimisega. Samuti oskavad kogenud nõustajad anda soovitusi, kuidas diabeediga sportida.

Helen Kalmus

14. juuli 2017

Tere,

Olen 40-aastane naine. Elu aeg olen olnud terve inimene, kehakaalu probleemideta, allergiateta.
14 aastat tagasi tekkis pidev nohu, mis lõppes ninavaheseina operatsiooniga. Kõik sai korda ning aastaid oli nohu vaid aeg-ajalt sügisel ja kevadel.
Uuesti tekkis nohu raseduste ajal: 6 ja 4 aastat tagasi. Põhjus oli tõenäoliselt hormonaalne. Peale sudafedi ei aidanud midagi. Laste sudafedi variant oli ligi 4-5 kuud mul kasutuses. Peale sünnitusi kõik normaliseerus.
Kuid 2016 augustist algas pidev nohu. Allergiatestid ei näidanud midagi. Oktoobrist muutusin taas sudafedi sõltlaseks. Küll aga avastati, et ninaluu on väga kõver, karbikud teisel pool jällegi ebanormaalselt suured. Nii toimus 2017 jaanuaris uus operatsioon. Kõik läks kenasti, ruumi tuli küll juurde, kuid ilma xymelini või sudafedita ei saanud endiselt läbi, sest limaskestade turse oli pidevalt väga tugev. Mai lõpust alates ei toimi enam aga miski, ka sudafed mitte. Loobusin kolmeks nädalaks piimatoodetest, nisujahust, magusast, kuna need tekitavad lima. Nuusata väga midagi ei ole, kuid turse on pidev või siis ühest ninapoolest teise.
Arstid ütlesid otse, et nemad kroonilist nohu ravida ei mõista. Diagnoos vasomotoorne riniit.
Kas põhjus saab olla hoopis mingi toiduaine talumatuses? Kui jah, siis kuhu pöörduda või milliseid teste soovitate teha? Pakkumisi on ju palju….

Tänud ette,

Helen

Spetsialist vastab:Kristel Ehala-Aleksejev

Sellisele küsimusele on kirja teel raske vastata. Siin võib olla mingeid seoseid toiduga, aga enne peaks nägema verepilti ja võib-olla täitma ka toidupäevikut.  Samuti peaks nägema, millised allergiatestid täpselt tehti, et otsustada, kas saab midagi veel juurde teha. Võimalus on pöörduda toitumisterapeudi vastuvõtule.

Alekask Hans

1. aprill 2017

Tere. Olen 71 aastane. Tegin vereproovi ja selgus, et kusihappe norm oli 540 ymol/l . Oleksin tänulik kui saadaksite mõned lõuna ja õhtuse söögikorra retseptid. Kas on saada ka mõni küsimüügi ravim apteegis. Teid ette tänades.

Spetsialist vastab:Kristel Ehala-Aleksejev

Paarist retseptist üksi ei ole kindlasti kasu, et kusihappe taset normaliseerida. Kusihape tõuseb veres kui sööme liialt puriinide nimelisi ühendeid sisaldavaid toite. Kõrge kusihape on seotud podagra tekkeriskiga. Selleks et langetada kusihapet ja vältida podagra teket, tuleb eelkõige vähendada puriiniderikaste toiduainete söömist ja juua päevas 1,5-2 L vett. Siit lingilt leiate Ida-Tallinna Keskhaigla patsiendijuhendi faili, kus on toodud, milliseid toiduaineid peaksite üldiselt vähem sööma.

Anonüümne

31. märts 2017

Olen aastaid kannatanud akne all. Mõne aasta eest selgus, et selle põhjustajaks olid piimatooted. Piimatoodete täielik menüüst välja jätmine (ka nende toodete, mis sisaldavad piimatooteid) vabastas mu täielikult probleemist, mille all aastaid kannatasin ning mida arstid lahendada ei suutnud. Piimatoodete tarbimine (ka väga väikeses koguses) toob akne kohe tagasi. Nüüd on mul küsimus, et kui olen piimatoodetest täielikult loobunud, siis kas mul tuleb oma menüüsse midagi piima kompenseerimiseks asemele võtta. Kaltsiumitablette olen proovinud, aga need ajavad mul südame pahaks.

Spetsialist vastab:Kristel Ehala-Aleksejev

Esmalt oleks vaja määrata veres nii kaltsiumi kui vitamiini D tase, hindamaks hetkeseisu. Toidu poolest võiks lisada tumerohelistele köögiviljadele lisaks ka kaltsiumiga rikastatud jooke-sööke (kaltsiumiga rikastatud soja-,  riisijook vmt). Samuti sobib taimetoidu poolt tofu. Proovida ka erinevaid toidulisandeid, sest ühe toote sobimatus ei tähenda, et kaltsiumi toidulisandid üldse ei sobi.

Tiit

15. veebruar 2017

Tere
olen 186 cm pikk ja püüan liikuda võimalikult igapäev vähemalt
30 minutit aga käisin nüüd Perearsti juures jaanuaris siis oli veresuhkur kõrge näit oli 7 aga normaalne oleks 6 tegin otsuse ,et
edasi pidi luban endale ainult 1 komm kuus ja kohvi ja teed joon
nüüd ilma suhkruta mida teha ,et edapidi oleks veresuhkur nomis
sest ei tahaks küll ,et Perearst ütleks et mul on suhkru haigus
ja kui käin kõndimas siis on mul ka sammulugeja ka peal mis motiveerib päris hästi rohkem kõndima ja olen kõigest 47 aastat vana ja vööümber võiks ka olla kuskil 94-96 cm aga praegu on see 101-103 cm ja kehakaal võiks olla väiksem kusikl 83,5-84 kg aga preagu on 86- 88 vahel tumnen,et seda on minu jaoks liiga palju .
Aitäh.

Spetsialist vastab:Kristel Ehala-Aleksejev

Kuna kirjast ei selgu, kas vereproov oli tehtud hommikul, ilma söömata või päeva peale, mil olite juba söönud. Seega ei saa konkreetset otsust teha. Ühe vereanalüüsi alusel on enamjaolt raske diabeeti diagnoosida. Veresuhkur tuleks määrata veeniverest hommikul, pärast 12-tunnist söömata olemist ning lisaks tuleks määrata glükeeritud hemoglobiini ehk kolme kuu keskmise veresuhkru tase (HbA1c). Kui siis jääb diagnoos kahtlaseks, saab teha ka glükoosi tolerantsi testi.  Magusatarbimist võib loomulikult piirata ning liikumine ja kaalukorrektsioon tulevad antud loo kontekstis kindlasti kasuks.

Evelin

8. veebruar 2017

Tere!
Soovin teada millised bakterid toodavad soolestikus K vitamiini ja kas neid saab manustada ka apteekides müüdavate probiootikumidega?

Spetsialist vastab:Tagli Pitsi

Sellele küsimusele vastab AS Toidu- ja Fermentatsioonitehnoloogia Arenduskeskuse projektijuht Kaarel Adamberg “Vitamiin K ehk menakinoone toodavad hingavad bakterid (nt perekondadest Bacteroides, Escherichia, Enterobacter, Serratia jt). Teatud tingimustel on selleks võimelised ka mõned piimhappebakterid (nt Lactococcus lactis, mõnikord on neid ka apteekides müüdavates bakterisegudes, mida võidakse müüa probiootikumide nime all). Seega oleks parem vitamiini K tootvate bakterite kasvu soodustada sobilike kiudainetega.”

Pille

4. veebruar 2017

Tere.
Kui olen läbinud antibiootikumi kuuri,mis vitamiine ma siis peaksin sööma?

Spetsialist vastab:Tagli Pitsi

Ennekõike tuleks jälgida, et saate toiduga piisavalt kiudaineid. Üldjuhul soovitavad arstid osta antibiootikumikuuri korral apteegist ka kohe lisaks pre- ja/või probiootikume. Vitamiinid on vajalikud üldiseks organismi toimimiseks ning ennekõike tuleks neid saada toiduga (v.a vitamiin D, mida tuleks, eriti talvisel perioodil, tarvitada toidulisandina lisaks). Kuna osasid vitamiine sünteesitakse osaliselt ka seedetrakti mikrofloora poolt ning antibiootikumid võivad nende sünteesimist vähendada, siis sellest vaatepunktist lähtuvalt tuleks ennekõike jälgida, et saate piisavalt K-vitamiini, niatsiini, biotiini ja pantoteenhapet. Nende parimad allikad leiate siit.