Menüü

Nõuandenurk

Siin saad esitada oma toitumisega seotud küsimusi, kuid kindlasti tutvu eelnevalt esitatud küsimuste ja vastustega, sest nende lugemisel võid juba oma küsimusele vastuse leida.

Küsimus avaldatakse toitumine.ee lehel koos vastusega. Vastus saadetakse ka teie e-posti aadressile. Meil on õigus küsimusi toimetada. Solvavaid, pahatahtlikke või ebatsensuurseid kirju ei avaldata.

Loe tervisliku kehakaalu kohta.

Tagli Pitsi

Tervise Arengu Instituudi toitumisekspert ja Tallinna Tehnikaülikooli toiduainete instituudi dotsent. Tagli on ka üks Eesti toitumissoovituste autoritest.

Kristel Ehala-Aleksejev

Tartu Ülikooli Kliinikumi arst-toitumisnõustaja.

Toitumine ja tervis

Küsi nõu
Esita toitumisspetsialistile küsimus

Siin saad esitada oma toitumisega seotud küsimusi, kuid kindlasti tutvu eelnevalt esitatud küsimuste ja vastustega, sest nende lugemisel võid juba oma küsimusele vastuse leida.Sinu küsimus avaldatakse toitumine.ee lehel viie tööpäeva jooksul koos vastusega. Vastus saadetakse ka teie e-posti aadressile. Meil on õigus küsimusi toimetada. Solvavaid või ebatsensuurseid kirju ei avaldata.

S

16. märts 2018

Tere,
Toitun normaalselt kuid mõnikord on kõhus pärast söömist valus. Millistest toiduainetest peaksin loobuma? Arst soovitas mul dermatiidi vastu hoiduda gluteenist ja laktoosist ning seda ma ka teen. Aitäh!

Spetsialist vastab:Tagli Pitsi

Kirja teel ei ole võimalik panna diagnoosi ega öelda, mis võib olla valu põhjuseks. Valu võib põhjustada näiteks mõne toidu söömisel tekkivad gaasid, kuid põhjus võib olla ka milleski muus. Kui valu on väga häiriv ja sagedane, tuleks kindlasti pöörduda arsti vastuvõtule. Soovitan pidada toidupäevikut, kus oleks kirjas, mis kell ja mida täpselt sõite (ka roogade koostises olevad toiduained ja kas need olid nt keedetud või toorel kujul) ning kellaajaliselt lisada juurde, kas tekkis valu ja kui tugev see oli. Selliselt toimides on võimalik juba ka ise välja selgitada potentsiaalsed toidud, mille söömisel valu tekkida võib. Kui neid edaspidi vältida, aga valu ikkagi ei kao, tuleks kindlasti konsulteerida arstiga.

Eli

29. jaanuar 2018

Kas pikaajaliselt suurte portsjonite söömine võib magu välja venitada? Kui jah, siis kas on võimalik vähehaaval toidukoguseid vähendades magu tagasi normaalseks “kahandada”. Toitun küll enamasti tervislikult ja kaloraaž on paigas (kehakaal on stabiilne), kuid toidukogused kipuvad ühe toidukorra kohta olema suured (rohkesti puu-või köögivilju jm madalama kalorsusega “volüümikat” toitu). Viimasel ajal olen märganud, et kõht on ka peale suure eine söömist tühi, isegi siis, kui toidukord on olnud kaloririkas.

Spetsialist vastab:Kristel Ehala-Aleksejev

Kui kehakaal on korras ja päevane toiduga saadav energiakogus vastav vajadustele, on raske uskuda, et reaalsed söödavad toidukogused on ülemäära suured. Samuti ei tohiks puu- ja köögiviljade rikkad toidud tänu oma koostisele ülemääraselt magu venitada. Täiskõhu tunne sõltub küll ühes osas mao täituvusest, kuid sealjuures on veel palju teisi komponente, mis küllastustunde teket toetavad. Üks neist on näiteks toidu koostis. Parema küllastuse annab toidukord, mis sisaldab ka valke. Kiudainete vähesus toidus  võib samuti olla põhjus, miks küllastustunnet ei teki või see möödub liiga ruttu. Samuti võib meie psühholoogiline seisund olla seotud ülemäärase isu ja vähese küllastustundega.  Toidukoguste vähendamine tähendab ka ilmselt väiksemat energiahulka, mida te ilmselt ei vaja. Alustuseks võiks oma toiduvalikud kriitiliselt üle vaadata.

Marko

24. jaanuar 2018

Tere.
Aasta tagasi tehti mulle mao operatsioon mille käigus eemaldati magu täielikult.
Nüüd on B12 madal.Sooviks teada kas on võimalik ka suukaudselt mingisuguseid B12
süüa mis minu puhul ka imenduksid või peab ainult haiglas ķäima süste saamas.Kui võimalik siis äkki soovitate mõnda konkreetset preparaati.Olen kuulnud et süstid ei pidanud väga head olema tänu oma suurele raua sisaldusele ja muule keemiale mis sealt lisana kaasa tuleb.

Tänud
Marko

Spetsialist vastab:Kristel Ehala-Aleksejev

Kui magu on täies ulatuses opereeritud, siis saab B12 asendada vaid süsteraviga, kuna puudub maost pärinev sisemine faktor, mis tagaks vitamiini imendumise soolestikust.

Mirjam

21. detsember 2017

Tere!
Kas hashimoto türeoidiidi ja kilpnäärne alatalituse esinemisel võiks kindlapeale mõningaid toiduaineid vältida?
Olen lugenud, et näiteks gluteeni range mitte tarvitamine on aidanud saada üle sellistest sümptomitest nagu raske väsimus, ajuudu ja liigne kehak.aal. Aitäh!

Spetsialist vastab:Kristel Ehala-Aleksejev

Iga kilpnäärme alatalitlusega patsient ei vaja spetsiaalset menüüd. Kaasuvate haiguste või juhtude korral, mis alluvad halvasti ravile võib aga toiduvalikute muutmine kasuks tulla (sh. gluteeni sisaldavate toiduainete vältimine).  Soovitan  pidada nõu toitumisspetsialistiga, et otsustada, kas toiduvalikuid tuleks muuta  ning vaadata, et menüü oleks kestvalt vajadustele vastav. Oskamatu toitude piiramine võib pigem kasu asemel kahju tuua.

august

30. november 2017

Tere
Ma ei tea, palju selles tõtt on aga väidetavalt on vabapidamisel kanade munad palju tervislikumad kui nn farmikanade, kellele manustatakse väidetavalt erinevaid antibiootikume jne.
Küsimus selline, et kas need lisaained talletuvad rohkem munakollases või munavalges? Kui võrrelda munavalge ja munakollase andmeid (kcl, süsivesik, rasv, valk), siis 10g muna kollase asemel saaksin süüa ca 70-80g munavalget. Seetõttu kaalun poest osta munavalgemassi https://www.sanitex.ee/ee/Jahutatud-tooted/Munad-ja-munatooted/Munamass/munavalge-5-kg.html , nii tuleks soodsam ja raiskan vähem toitu. Sageli on neis aga muna päritolu selgusetu st kui teaksin, et enamus ravimitest salvestub kollases, julgeksin massi osta, kui enamus salvestub valges, siis jätan vist ostmata.

Spetsialist vastab:Tagli Pitsi

Küsimusele vastavad Maaeluministeeriumi Toiduohutuse osakonna Loomatervise büroo peaspetsialist Eva Peegel ja  Toiduhügieeni büroo peaspetsialist Piret Aasmäe: “Munavalge peamiseks loomulikuks eesmärgiks on munakollase kaitse ja säilivus. Munavalge on hinnatud madala rasvasisaldusega ja kõrge valgusisaldusega toitainete allikaks. Munavalge allergilisi reaktsioone esineb sagedamini kui reaktsioone munakollaste vastu. Inimene, kes sööb ainult munavalget, kaotab palju muna toiteväärtusest, sest munavalges peale valkude midagi muud eriti  ei ole. Kui  on vaja valke, siis on munavalge suurepärane toiteallikas. Ühe munavalge kogus sisaldab tavaliselt 4 kuni 4,5 g valke ja ainult umbes 17 kilokalorit. Munakollases aga  leiduvaid järgmised toitaineid: koliin,  folaadid, B12-vitamiin, D-vitamiin, E-vitamiin, B6-vitamiin, A-vitamiin, raud, tsink, seleen, kaalium, naatrium, magneesium, fosfor, oomega-3-rasvhapped ja ta annab ka veidi energiat. Munakollane sisaldab veel ka kaht vajalikku ja  väärtuslikku bioaktiivset ühendit – luteiini  ja zeaksantiini  ning teisi antioksüdante, mis toetavad silma ja aju funktsioone. Kana saab enda jaoks toitained söödaga, millest läbi kana organismi ladestatakse munakollasesse enamik vajalikke toitaineid (vitamiinid, mineraalained, lipiidid, rasvhapped ja süsivesikud), munavalgesse aga valgud.
Munevate kanade ravimiseks tavaliselt antibiootikume ei kasutata. Juhul, kui tekib vajadus teatud olukorras  antibiootikumide kasutamiseks, järgitakse ravi lõppedes kohustuslikku keeluaega ning sellega tagatakse, et muna ei  sisalda keelatud aineid. Ravi ja keeluajal saadud mune ega kanaliha ei turustata. Vastavalt Eestis ja Euroopa Liidus kehtivatele seadustele tagab tootja, et tema poolt toodetud toit on alati tarbijale ohutu.”

B

25. november 2017

Tegin külmutatud köögiviljade, konservubade ja külmutatud seentega toitu, kuhu lisasin ka koduaia tomateid (mõned). Kõiki asju peale külmutatud seente olin varem söönud. Toit läks kõrbema, aga sellest puutumata osa sõin ära. Kõrvale jõin piima, mida joon ka iga päev. Juba söömise ajal oli aru saada, et kõhus toimuvad mingisugused gaasidega seotud protsessid ja u 1-2 h pärast tekkis kõhulahtisus. Kas see võib olla külmutatud seentest, kuna neid ma polnud enne tarvitanud (aga üleüldse söön seeni) või võib ka kõrbenud toit tekitada ühendeid, mis põhjustavad kõhulahtisuse?

Spetsialist vastab:Tagli Pitsi

Gaaside ja kõhulahtisuse tekke põhjust on üldjuhul väga keeruline öelda. Kõhulahtisuse põhjus võib küll olla näiteks saastunud toidu söömises (kui kogemata olid näiteks külmutatud seened või ka mõni muu toidu koostisosa mikrobioloogiliselt saastunud). Samas võivad gaase tekitada ka konservoad. Kõrbenud toit üldjuhul kõhulahtisust ei tohiks tekitada, küll aga ei maksa seda süüa, sest osade toitude kõrbemisel võib tekkida akrüülamiid, mis pikaajalisel tarvitamisel on kantserogeenne.

Hendrik

25. november 2017

Tere,

Minul on mure silmadega. Nad on tundlikud, samuti põhjustavad valu meelepiirkonnas. Kahjuks pole leidnud selget põhjust (hüpoteesideks on ere valgus, vedelikupuudus, tugev tuul, arvutiga töö, treening õues jne), mis valu tekitab.
Kuivõrd võib see olla seotud vale toitumisega? Kehamassiindeks on mul 21, seega kaaluprobleeme ei ole. Hommikuti söön igapäevaselt putru, võibolla on see liiga ühekülgne. 1-2 korda kuus kipun šokolaadiga liialdama (200g korraga on keha jaoks palju).
Kohvi tarbin ebaregulaarselt, see paneb mul jalad külmetama.
Kas mul võib mõnest vitamiinist/mineraalainest puudus olla?
Kas võiks aidata toidupäeviku pidamine?

Spetsialist vastab:Tagli Pitsi

Suure tõenäosusega ei ole probleem toitumises. Enda rahustamiseks võite pidada toidupäevikut, kuid seda peaks tegema siis minimaalselt 10 päeva järjest nii, et kaalute kõik toidud (silmaga hindame koguseid väga valesti) ning oma toitumist seejuures üldse ei muuda. Selliselt näeksite võimalikud vitamiinide-mineraalainete defitsiidid ning saate toitumise muutmisega seda parandada. Võib-olla mõjub toiduvaliku mitmekesistamine ja kõikide toitainete piisav saamine positiivselt ka teie silmade probleemile, kogu tervisele aga kindlasti.

Küsija

25. november 2017

Tere,

millest tulenevad pidevad gaasid ja röhitised? Ükskõik,mida ma söön, ikka tekivad. Vahel lausa nagu mädamuna haisuhaisuga. Perearst soovitas espumisani.

Lisaks on kõht kord kinni, kord lahti. Väljaheited pigem vähevõitu,vedelamad ja heledad.

Kõhukorinad ka pidevalt, aga vahel koriseb, siis lööb kõva valu kõhtu ja seejärel lööb kõhu lahti. Hiljem valutab mõnda aega ja iiveldab. Juhtub tihti ka siis, kui söön toidu kõrvale toorsalatit.

Tarvitan ka hormoontablette ja paar kuid tagasi oli laparaskoopiline op. Tunnen, et peale seda, ei ole seedimine enam endine!

Spetsialist vastab:Kristel Ehala-Aleksejev

Antud kaebused võivad seonduda nii mao- kui sapipõie probleemidega  aga ka soolestiku düsbioosiga. Esmalt soovitan teha pikema kuuri (1.5-2 kuud) probiootikumiga (Beneflora, Lined, Lepicol, jt). Preparaadi valiku osas võib nõu pidada apteekriga. Lülitage mõneks ajaks söögisedelist välja toortoit, välja arvatud mõni küpse puuvili päevas. Menüü olgu köögiviljarohke, kuid tarbige neid kergelt töödelduna. Piimatoodetest eelistage hapendatud tooteid. Leiva-saia aseme proovige sepikut. Vältige saiakesi, rafineeritud toite ja maiustusi. Kui seisund paari nädalaga paranema ei hakka, tasub uuesti aru pidada perearstiga. Võimalik, et vajate seedetrakti uuringuid seisundi täpsustamiseks (gastroskoopia, ultraheli, jm)

Ly

20. oktoober 2017

Tere
Minu väike mure selline siis. Olen kogu elu vöidelnud ylekaaluga, aga vaheoeal juba tundsin end hästi kui kaalusin 98-103. Kevadel tekkisid aga körvalnähud nagu peapööritused, nn. Vatisees elamine ja ninaverejooksud. Elan soomes ja sai ka siin arsti vahet joostud kilpnäärme näit oli pisut paigast ära ja hemoglob. Madal u.111 vist oli. Sain hemoglo. Korda ja pilt läks selgemaks siis aga vätsin suve alguses juurde kaalus kaal köikus nii 116-118…. masendav…
Suvel jäin aga beebiootele, nyydseks 4 kuud rase kaalu taas lisandunud kaalun 121 ja avastati rasedusdiabeet :( olen pisut hullumas, kuna minu toit möjutab otseselt minu beebit ja tema edasist tulevikku.
Olen siin naine 36 a. 162cm pikk ja kaal on meeeletu :(

Spetsialist vastab:Kristel Ehala-Aleksejev

Vajate kindlasti toitumisnõustaja abi. Kirja teel nii pikalt kestnud probleemi ei korrigeeri. Kuna olete lapseootel, siis on tähtis mitmekülgne menüü, kuid mida valida, seda oskab öelda juba spetsialist. Raseduse ajal on oluline jälgida, et kaal tõuseks vaid  lubatud piirides ja et toiduvalikud aitaks korrigeerida kaasuvat diabeeti. Ise saate oma toitumisharjumusi kaardistada toitumispäeviku abil. Vastavalt võimalustele püüdke aga pöörduda toitumisnõustaja vastuvõtule, olgu see siis Eestis või Soomes. Kindlasti saab esmast nõu ka diabeediõdedelt, kes on tööl kõigis suuremates keskustes.

Helina Aare

5. oktoober 2017

Tere,

Ma olen 14-aastane tüdruk. Ma olen umbes 174cm pikk ning kaalun 55 kg. Kas see on normaalne kaal? Ja kas saaksite anda nõu milliseid aineid/vitamiine peab mu keha saama, et mul ei tekiks liiga palju punne näos? Ma tean, mu organism ei talu šokolaadi suures koguses. Sellepärast püüan seda vähe süüa. Kas ma saaks teha veel midagi, et sinistest silmaalustest lahti saada, peale piisava une kaudu? Kas see tähendab, et mul pole verega kõik korras?

Spetsialist vastab:Tagli Pitsi

Tegemist on täiesti normaalkaaluga. Nahaprobleemide puhul tuleks kindlasti pöörduda nahaarsti poole ning sinistest silmaalustest saab täpsemalt lugeda siit. Kindlasti on mõlema probleemi juures oluline normaalne söömine, liikumine ja puhkamine ning värskes õhus viibimine. Võid proovida oma menüüd (soovituslikult vähemalt 10 järjestikust päeva, toite kaaludes ja toitumist muutmata) analüüsida ning vaadata keskmist tulemust, milliseid vitamiine-mineraalaineid jääb toidust vajaka ning proovida oma menüüd muuta selliselt, et need toidust kätte saaksid. Ilmselt oleks vaja pöörata suuremat tähelepanu B-grupi vitamiinide piisavale saamisele (maks, pärm, täisteratooted, pähklid, seemned, liha, erinevad puu- ja köögiviljad, kala)