Menüü

Nõuandenurk

Siin saad esitada oma toitumisega seotud küsimusi, kuid kindlasti tutvu eelnevalt esitatud küsimuste ja vastustega, sest nende lugemisel võid juba oma küsimusele vastuse leida.

Küsimus avaldatakse toitumine.ee lehel koos vastusega. Vastus saadetakse ka teie e-posti aadressile. Meil on õigus küsimusi toimetada. Solvavaid, pahatahtlikke või ebatsensuurseid kirju ei avaldata.

Loe tervisliku kehakaalu kohta.

Tagli Pitsi

Tervise Arengu Instituudi toitumisekspert ja Tallinna Tehnikaülikooli toiduainete instituudi dotsent. Tagli on ka üks Eesti toitumissoovituste autoritest.

Kristel Ehala-Aleksejev

Tartu Ülikooli Kliinikumi arst-toitumisnõustaja.

Toitumine ja tervis

Küsi nõu
Esita toitumisspetsialistile küsimus

Siin saad esitada oma toitumisega seotud küsimusi, kuid kindlasti tutvu eelnevalt esitatud küsimuste ja vastustega, sest nende lugemisel võid juba oma küsimusele vastuse leida. Sinu küsimus avaldatakse toitumine.ee lehel viie tööpäeva jooksul koos vastusega. Vastus saadetakse ka teie e-posti aadressile. Meil on õigus küsimusi toimetada. Solvavaid või ebatsensuurseid kirju ei avaldata.

august

30. november 2017

Tere
Ma ei tea, palju selles tõtt on aga väidetavalt on vabapidamisel kanade munad palju tervislikumad kui nn farmikanade, kellele manustatakse väidetavalt erinevaid antibiootikume jne.
Küsimus selline, et kas need lisaained talletuvad rohkem munakollases või munavalges? Kui võrrelda munavalge ja munakollase andmeid (kcl, süsivesik, rasv, valk), siis 10g muna kollase asemel saaksin süüa ca 70-80g munavalget. Seetõttu kaalun poest osta munavalgemassi https://www.sanitex.ee/ee/Jahutatud-tooted/Munad-ja-munatooted/Munamass/munavalge-5-kg.html , nii tuleks soodsam ja raiskan vähem toitu. Sageli on neis aga muna päritolu selgusetu st kui teaksin, et enamus ravimitest salvestub kollases, julgeksin massi osta, kui enamus salvestub valges, siis jätan vist ostmata.

Spetsialist vastab:Tagli Pitsi

Küsimusele vastavad Maaeluministeeriumi Toiduohutuse osakonna Loomatervise büroo peaspetsialist Eva Peegel ja  Toiduhügieeni büroo peaspetsialist Piret Aasmäe: “Munavalge peamiseks loomulikuks eesmärgiks on munakollase kaitse ja säilivus. Munavalge on hinnatud madala rasvasisaldusega ja kõrge valgusisaldusega toitainete allikaks. Munavalge allergilisi reaktsioone esineb sagedamini kui reaktsioone munakollaste vastu. Inimene, kes sööb ainult munavalget, kaotab palju muna toiteväärtusest, sest munavalges peale valkude midagi muud eriti  ei ole. Kui  on vaja valke, siis on munavalge suurepärane toiteallikas. Ühe munavalge kogus sisaldab tavaliselt 4 kuni 4,5 g valke ja ainult umbes 17 kilokalorit. Munakollases aga  leiduvaid järgmised toitaineid: koliin,  folaadid, B12-vitamiin, D-vitamiin, E-vitamiin, B6-vitamiin, A-vitamiin, raud, tsink, seleen, kaalium, naatrium, magneesium, fosfor, oomega-3-rasvhapped ja ta annab ka veidi energiat. Munakollane sisaldab veel ka kaht vajalikku ja  väärtuslikku bioaktiivset ühendit – luteiini  ja zeaksantiini  ning teisi antioksüdante, mis toetavad silma ja aju funktsioone. Kana saab enda jaoks toitained söödaga, millest läbi kana organismi ladestatakse munakollasesse enamik vajalikke toitaineid (vitamiinid, mineraalained, lipiidid, rasvhapped ja süsivesikud), munavalgesse aga valgud.
Munevate kanade ravimiseks tavaliselt antibiootikume ei kasutata. Juhul, kui tekib vajadus teatud olukorras  antibiootikumide kasutamiseks, järgitakse ravi lõppedes kohustuslikku keeluaega ning sellega tagatakse, et muna ei  sisalda keelatud aineid. Ravi ja keeluajal saadud mune ega kanaliha ei turustata. Vastavalt Eestis ja Euroopa Liidus kehtivatele seadustele tagab tootja, et tema poolt toodetud toit on alati tarbijale ohutu.”

B

25. november 2017

Tegin külmutatud köögiviljade, konservubade ja külmutatud seentega toitu, kuhu lisasin ka koduaia tomateid (mõned). Kõiki asju peale külmutatud seente olin varem söönud. Toit läks kõrbema, aga sellest puutumata osa sõin ära. Kõrvale jõin piima, mida joon ka iga päev. Juba söömise ajal oli aru saada, et kõhus toimuvad mingisugused gaasidega seotud protsessid ja u 1-2 h pärast tekkis kõhulahtisus. Kas see võib olla külmutatud seentest, kuna neid ma polnud enne tarvitanud (aga üleüldse söön seeni) või võib ka kõrbenud toit tekitada ühendeid, mis põhjustavad kõhulahtisuse?

Spetsialist vastab:Tagli Pitsi

Gaaside ja kõhulahtisuse tekke põhjust on üldjuhul väga keeruline öelda. Kõhulahtisuse põhjus võib küll olla näiteks saastunud toidu söömises (kui kogemata olid näiteks külmutatud seened või ka mõni muu toidu koostisosa mikrobioloogiliselt saastunud). Samas võivad gaase tekitada ka konservoad. Kõrbenud toit üldjuhul kõhulahtisust ei tohiks tekitada, küll aga ei maksa seda süüa, sest osade toitude kõrbemisel võib tekkida akrüülamiid, mis pikaajalisel tarvitamisel on kantserogeenne.

Hendrik

25. november 2017

Tere,

Minul on mure silmadega. Nad on tundlikud, samuti põhjustavad valu meelepiirkonnas. Kahjuks pole leidnud selget põhjust (hüpoteesideks on ere valgus, vedelikupuudus, tugev tuul, arvutiga töö, treening õues jne), mis valu tekitab.
Kuivõrd võib see olla seotud vale toitumisega? Kehamassiindeks on mul 21, seega kaaluprobleeme ei ole. Hommikuti söön igapäevaselt putru, võibolla on see liiga ühekülgne. 1-2 korda kuus kipun šokolaadiga liialdama (200g korraga on keha jaoks palju).
Kohvi tarbin ebaregulaarselt, see paneb mul jalad külmetama.
Kas mul võib mõnest vitamiinist/mineraalainest puudus olla?
Kas võiks aidata toidupäeviku pidamine?

Spetsialist vastab:Tagli Pitsi

Suure tõenäosusega ei ole probleem toitumises. Enda rahustamiseks võite pidada toidupäevikut, kuid seda peaks tegema siis minimaalselt 10 päeva järjest nii, et kaalute kõik toidud (silmaga hindame koguseid väga valesti) ning oma toitumist seejuures üldse ei muuda. Selliselt näeksite võimalikud vitamiinide-mineraalainete defitsiidid ning saate toitumise muutmisega seda parandada. Võib-olla mõjub toiduvaliku mitmekesistamine ja kõikide toitainete piisav saamine positiivselt ka teie silmade probleemile, kogu tervisele aga kindlasti.

Küsija

25. november 2017

Tere,

millest tulenevad pidevad gaasid ja röhitised? Ükskõik,mida ma söön, ikka tekivad. Vahel lausa nagu mädamuna haisuhaisuga. Perearst soovitas espumisani.

Lisaks on kõht kord kinni, kord lahti. Väljaheited pigem vähevõitu,vedelamad ja heledad.

Kõhukorinad ka pidevalt, aga vahel koriseb, siis lööb kõva valu kõhtu ja seejärel lööb kõhu lahti. Hiljem valutab mõnda aega ja iiveldab. Juhtub tihti ka siis, kui söön toidu kõrvale toorsalatit.

Tarvitan ka hormoontablette ja paar kuid tagasi oli laparaskoopiline op. Tunnen, et peale seda, ei ole seedimine enam endine!

Spetsialist vastab:Kristel Ehala-Aleksejev

Antud kaebused võivad seonduda nii mao- kui sapipõie probleemidega  aga ka soolestiku düsbioosiga. Esmalt soovitan teha pikema kuuri (1.5-2 kuud) probiootikumiga (Beneflora, Lined, Lepicol, jt). Preparaadi valiku osas võib nõu pidada apteekriga. Lülitage mõneks ajaks söögisedelist välja toortoit, välja arvatud mõni küpse puuvili päevas. Menüü olgu köögiviljarohke, kuid tarbige neid kergelt töödelduna. Piimatoodetest eelistage hapendatud tooteid. Leiva-saia aseme proovige sepikut. Vältige saiakesi, rafineeritud toite ja maiustusi. Kui seisund paari nädalaga paranema ei hakka, tasub uuesti aru pidada perearstiga. Võimalik, et vajate seedetrakti uuringuid seisundi täpsustamiseks (gastroskoopia, ultraheli, jm)

Ly

20. oktoober 2017

Tere
Minu väike mure selline siis. Olen kogu elu vöidelnud ylekaaluga, aga vaheoeal juba tundsin end hästi kui kaalusin 98-103. Kevadel tekkisid aga körvalnähud nagu peapööritused, nn. Vatisees elamine ja ninaverejooksud. Elan soomes ja sai ka siin arsti vahet joostud kilpnäärme näit oli pisut paigast ära ja hemoglob. Madal u.111 vist oli. Sain hemoglo. Korda ja pilt läks selgemaks siis aga vätsin suve alguses juurde kaalus kaal köikus nii 116-118…. masendav…
Suvel jäin aga beebiootele, nyydseks 4 kuud rase kaalu taas lisandunud kaalun 121 ja avastati rasedusdiabeet :( olen pisut hullumas, kuna minu toit möjutab otseselt minu beebit ja tema edasist tulevikku.
Olen siin naine 36 a. 162cm pikk ja kaal on meeeletu :(

Spetsialist vastab:Kristel Ehala-Aleksejev

Vajate kindlasti toitumisnõustaja abi. Kirja teel nii pikalt kestnud probleemi ei korrigeeri. Kuna olete lapseootel, siis on tähtis mitmekülgne menüü, kuid mida valida, seda oskab öelda juba spetsialist. Raseduse ajal on oluline jälgida, et kaal tõuseks vaid  lubatud piirides ja et toiduvalikud aitaks korrigeerida kaasuvat diabeeti. Ise saate oma toitumisharjumusi kaardistada toitumispäeviku abil. Vastavalt võimalustele püüdke aga pöörduda toitumisnõustaja vastuvõtule, olgu see siis Eestis või Soomes. Kindlasti saab esmast nõu ka diabeediõdedelt, kes on tööl kõigis suuremates keskustes.

Helina Aare

5. oktoober 2017

Tere,

Ma olen 14-aastane tüdruk. Ma olen umbes 174cm pikk ning kaalun 55 kg. Kas see on normaalne kaal? Ja kas saaksite anda nõu milliseid aineid/vitamiine peab mu keha saama, et mul ei tekiks liiga palju punne näos? Ma tean, mu organism ei talu šokolaadi suures koguses. Sellepärast püüan seda vähe süüa. Kas ma saaks teha veel midagi, et sinistest silmaalustest lahti saada, peale piisava une kaudu? Kas see tähendab, et mul pole verega kõik korras?

Spetsialist vastab:Tagli Pitsi

Tegemist on täiesti normaalkaaluga. Nahaprobleemide puhul tuleks kindlasti pöörduda nahaarsti poole ning sinistest silmaalustest saab täpsemalt lugeda siit. Kindlasti on mõlema probleemi juures oluline normaalne söömine, liikumine ja puhkamine ning värskes õhus viibimine. Võid proovida oma menüüd (soovituslikult vähemalt 10 järjestikust päeva, toite kaaludes ja toitumist muutmata) analüüsida ning vaadata keskmist tulemust, milliseid vitamiine-mineraalaineid jääb toidust vajaka ning proovida oma menüüd muuta selliselt, et need toidust kätte saaksid. Ilmselt oleks vaja pöörata suuremat tähelepanu B-grupi vitamiinide piisavale saamisele (maks, pärm, täisteratooted, pähklid, seemned, liha, erinevad puu- ja köögiviljad, kala)

ingrid

25. august 2017

Tere,

Ei ole küll ise taimetoitlane ega poolda seda, kuid olen viimasel ajal avastanud enda jaoks sojatooted. Väga meeldib süüa lõunasöögiks salatit sojapallidega ja kasutada toidu valmistamiseks sojakastet. Samas olen aga uurinud, et soja stimuleerib östrogeeni retseptoreid organismis. Kuna paljud n-ö naiste vähid (rinnavähk, emakakaela vähk) on oma tekkemehhanismilt seotud östrogeeni retseptorite aktiivsusega, siis kas sage sojatoodete tarbimine võib selle kaudu soodustada vähi teket?

Spetsialist vastab:Kristel Ehala-Aleksejev

Soja kohta on siiani nii poolt kui vastu argumente. Küll ollakse osade sojatoodete kohta, mis pole ületöödeldud (nt tofu), pigem positiivsel ja isegi vähiteket pidurdaval seisukohal. Samas ei soovitaks ma ületöödeldud tooteid üldiselt (sh sojapalle) ja soolarikast sojakastet igapäevaselt süüa. Mõõdukas koguses ei tohiks nad aga teie tervist mõjutada.

Silver

24. august 2017

Tervised,
diagnoositud on krooniline pankreatiit, seda juba aastate eest. Kaebusi ei ole valmistatanud, elurütmi ei ole häirinud, küll aga on märgatavalt kehakaal langenud. Väljaheidete osakaal on samuti suurenenud. Milliseid toitumissoovitusi annaksite ning milliseid toidulisandeid või preparaate tuleks kõrvale tarvitada?

Spetsialist vastab:Kristel Ehala-Aleksejev

Sellie küsimuse puhul pole kirja teel nõustamine võimalik, sest vaja on täpseid terviseandmeid, kehaparameetreid ja toidupäevikut. Kuna pankreatiidiga kaasub teinekord oluline toitainete seedimatus, siis vajab see täpset väljaselgitamist ja vajadusel seedeensüümide lisamist. Soovitus on pöörduda kindlasti toitumisnõustaja või -terapeudi vastuvõtule ja rääkida oma kaaluprobleemist ka perearstiga, et vaadata üle nii praegune toiduvalik, kaalulanguse ulatus ja võimalikud defitsiidid toitainete osas.  Ühes osas on aga soovitus olemas, loobuda täielikult alkoholist, kui seda senini ei ole tehtud.

Liis

9. august 2017

Tere
Mu nooremal vennal on diabeet, süstib igapäev insuliini enne söömist ja kui hommikul ärkab. Ta on alles 15 aastane aga kehakaal on 111.5kg. Kuidas peaks ta toituma nii, et veresuhkur poleks madal

Spetsialist vastab:Kristel Ehala-Aleksejev

Sellele küsimusele oskab kõige paremini vastata mõni diabeediõde. Toitumisnõu esimest tüüpi diabeedi osas saab päris mitmel pool kliinikutes ja ELDÜ (Eesti Laste ja Noorte Diabeedi Ühing) on korraldanud sageli koolitusi ning laagreid. Seega tasub uurida toitumisnõustamise võimalust diabeediõelt või siis võtta ühendust ELDÜga. Toitumise saab antud haiguse puhul panna paika vaid koos veresuhkru taseme jälgimisega. Samuti oskavad kogenud nõustajad anda soovitusi, kuidas diabeediga sportida.

Helen Kalmus

14. juuli 2017

Tere,

Olen 40-aastane naine. Elu aeg olen olnud terve inimene, kehakaalu probleemideta, allergiateta.
14 aastat tagasi tekkis pidev nohu, mis lõppes ninavaheseina operatsiooniga. Kõik sai korda ning aastaid oli nohu vaid aeg-ajalt sügisel ja kevadel.
Uuesti tekkis nohu raseduste ajal: 6 ja 4 aastat tagasi. Põhjus oli tõenäoliselt hormonaalne. Peale sudafedi ei aidanud midagi. Laste sudafedi variant oli ligi 4-5 kuud mul kasutuses. Peale sünnitusi kõik normaliseerus.
Kuid 2016 augustist algas pidev nohu. Allergiatestid ei näidanud midagi. Oktoobrist muutusin taas sudafedi sõltlaseks. Küll aga avastati, et ninaluu on väga kõver, karbikud teisel pool jällegi ebanormaalselt suured. Nii toimus 2017 jaanuaris uus operatsioon. Kõik läks kenasti, ruumi tuli küll juurde, kuid ilma xymelini või sudafedita ei saanud endiselt läbi, sest limaskestade turse oli pidevalt väga tugev. Mai lõpust alates ei toimi enam aga miski, ka sudafed mitte. Loobusin kolmeks nädalaks piimatoodetest, nisujahust, magusast, kuna need tekitavad lima. Nuusata väga midagi ei ole, kuid turse on pidev või siis ühest ninapoolest teise.
Arstid ütlesid otse, et nemad kroonilist nohu ravida ei mõista. Diagnoos vasomotoorne riniit.
Kas põhjus saab olla hoopis mingi toiduaine talumatuses? Kui jah, siis kuhu pöörduda või milliseid teste soovitate teha? Pakkumisi on ju palju….

Tänud ette,

Helen

Spetsialist vastab:Kristel Ehala-Aleksejev

Sellisele küsimusele on kirja teel raske vastata. Siin võib olla mingeid seoseid toiduga, aga enne peaks nägema verepilti ja võib-olla täitma ka toidupäevikut.  Samuti peaks nägema, millised allergiatestid täpselt tehti, et otsustada, kas saab midagi veel juurde teha. Võimalus on pöörduda toitumisterapeudi vastuvõtule.