Menüü

Nõuandenurk

Siin saad esitada oma toitumisega seotud küsimusi, kuid kindlasti tutvu eelnevalt esitatud küsimuste ja vastustega, sest nende lugemisel võid juba oma küsimusele vastuse leida.

Küsimus avaldatakse toitumine.ee lehel viie tööpäeva jooksul koos vastusega. Vastus saadetakse ka teie e-posti aadressile. Meil on õigus küsimusi toimetada. Solvavaid või ebatsensuurseid kirju ei avaldata.

Loe tervisliku kehakaalu kohta.

Tagli Pitsi

Tervise Arengu Instituudi toitumisekspert ja Tallinna Tehnikaülikooli toiduainete instituudi dotsent. Tagli on ka üks Eesti toitumissoovituste autoritest.

Kristel Ehala-Aleksejev

Tartu Ülikooli Kliinikumi arst-toitumisnõustaja.

Kehakaal

Küsi nõu
Esita toitumisspetsialistile küsimus

Siin saad esitada oma toitumisega seotud küsimusi, kuid kindlasti tutvu eelnevalt esitatud küsimuste ja vastustega, sest nende lugemisel võid juba oma küsimusele vastuse leida. Sinu küsimus avaldatakse toitumine.ee lehel viie tööpäeva jooksul koos vastusega. Vastus saadetakse ka teie e-posti aadressile. Meil on õigus küsimusi toimetada. Solvavaid või ebatsensuurseid kirju ei avaldata.

Armin

5. oktoober 2017

Tere, ma olen 14 aastane poiss, 150 – 160 cm pikk ja kaalun 46 kg. Kas see on normaalne?

Spetsialist vastab:Tagli Pitsi

14-aastane 150 cm pikkuse poisi kehakaal võiks jääda vahemikku 37-49kg, 160 cm pikkuse puhul vahemikku 42-56 kg

anonüümne

19. september 2017

tere, olen tüdruk, 15 aastane, 179 cm pikkune ja kaalun 70kg. kas tegu on normaalkaaluga?

Spetsialist vastab:Tagli Pitsi

Jah, tegemist on  normaalkaaluga.

Anonüümne

18. september 2017

Olen 13 aastane, kohe kohe saan 14, olen u152 cm pikk, kaalun 39kg. Kas minu kaal on normaalne või olen alakaalus?

Spetsialist vastab:Tagli Pitsi

Tüdruku puhul on tegemist normaalkaaluga, kuigi üsna alakaalu piiri peal. 37 kg oleks juba alakaal.

Tauri Reck

14. september 2017

Ma saan vähem kui kuu aja pärast 13 , olen poiss , 146 cm pikk , käin 6.klassis.

Spetsialist vastab:Tagli Pitsi

Kui küsimus on kehakaalu kohta, siis sellise vanuse ja pikkuse juures on normaalkaalu vahemikuks 34-44 kg.

Heli

5. september 2017

Sooviks teada, miks mu kehakaal tõuseb.Teen iga päev füüsilist tööd 4 tundi, ilma puhkepäevadeta. Magusat ei tarbi. Toitun korrapäraselt, 3x päevas. Enne magamaminekut ei söö 3 tundi. Vett tarbin vähe. Püüan süüa iga päev puuvilju. Olen liikuva eluviisiga. Olen püüdnud dieeti pidada ja alla võtnud, pärast on topeltkilod tagasi tulnud. olen 164 pikk ja kaalun 95 kilo.

Spetsialist vastab:Tagli Pitsi

Ainult esitatud informatsiooni põhjal on põhjust väga keeruline öelda. Inimeste energia vajadus sõltub soost, vanusest, füüsilisest aktiivsusest, aga ka ainevahetuse kiirusest. Mõnikord võib liigne kehakaal viidata mõnele haiguslikule seisundile, näiteks kilpnäärme alatalitlusele. Kõige mõttekam oleks konsulteerida kõigepealt mõne toitumisnõustajaga, kellega koos vaadatakse üle senine toitumine ning vajadusel suunab ta arstile analüüse tegema.

Anonüümne

31. august 2017

Tere! Olen 13 aastane tüdruk 165cm pikk.
Kaalun 54 kilo. Kas see on minu vanuse ja pikkuse kohta normaalkaal?

Spetsialist vastab:Tagli Pitsi

Jah, tegemist on normaalkaaluga.

Olga

3. august 2017

Kas 12 ja poole aastasel tüdrukul on 152 cm juures kaal 38 kg normaalne? Mitu kcal peaks ta tarbima, kui on väga aktiivse eluviisiga?

Spetsialist vastab:Tagli Pitsi

Tegemist on üsna alakaalu lähedase kaaluga. Praeguse pikkuse-vanuse juures loetakse alakaaluks alla 34 kg.  13-aastaselt on alakaaluks juba kaal alla 36kg. Keskmiselt on selles vanuses väga aktiivse eluviisiga tüdruku energiavajadus umbes 2200-2300 kcal.

piia

25. juuli 2017

Tere

Tahaksin nõu küsida ,et millise kaloraaziga kaalu langetada ,kui kaalun 57 kg ja olen 158 cm pikk ,trenni teen 5 korda nädalas 2 tundi ,muidu suhteliselt istuv eluviis .Soov oleks saada kaal 52 kg-ni.

Spetsialist vastab:Tagli Pitsi

Energiavajadus sõltub vanusest, aga ka individuaalsetest eripäradest. Kui tegemist on alaealisega, tuleb kindlasti arvestada, et energiat vajatakse ka kasvamiseks ning sellisel juhul on pigem soovitus mitte kaalus alla võtta, vaid püüda kaalu säilitada kuni kasvuea lõpuni. 
Kui on tegemist täiskasvanuga, siis üldjuhul on tavalise täiskasvanud naisterahva päevaseks energiavajaduseks mitteaktiivse eluviisi korral umbes 1800-2000 kcal, aktiivsema elustiili korral 2000-2400 kcal. Kaalu alandamiseks soovitatakse vähendada toiduga saadavat päevast energiakogust tavapärasest umbes 300 kcal võrra ning suurendada aktiivsust ca 200 kcal võrra. Kuna olete juba üsna aktiivne, siis väga keskmiselt võiks öelda, et kaal peaks langema, kui hoiate päevast energiasaamist umbes 1700 kcal juures. Kindlasti ei tohiks seda lasta alla 1400 kcal. Mida vähem süüa, seda enam püüab keha ka energiat n-ö kinni hoida. Oluline ei ole mitte ainult saadav energia kogus, vaid ka see, et toit oleks mitmekesine ning toidust oleks piisavalt saadud valke, rasvu, süsivesikuid, kiudaineid, vitamiine ja mineraalaineid. Kui viimaseid piisavalt ei saa, ei saa ka ainevahetus normaalselt toimida. Soovitatav on pidada toidupäevikut (söödud toite kaaludes, et saada tõepärased tulemused) ning umbes 10 päeva keskmist tulemust võrrelda soovitustega, et näha, kas toidus oli piisavalt vajalikke toitaineid.

Agnes

25. juuli 2017

Tere, olen 12.aastane tütruk saan 13. Ma olen ülekaaluline ,aga ma ei oska kaalu langetada. Kas te saate mind kuidagi aitata, mul ei tule dieet ja sport välja. Ema ütles, et mul läheb kava vaja mille järgi ma toitun ja teen sporti. Loodan väga, et saate mind aitata.

Spetsialist vastab:Tagli Pitsi

Kui ei ole teada, kui suur on ülekaal, on väga raske konkreetseid juhiseid anda. Väga suure ülekaalu korral tuleks kindlasti pöörduda abi saamiseks spetsialistide poole, näiteks Ülle Einbergi poole Tallinna Lastehaiglast. 
Kui ülekaal on väike, kuni 5 kilogrammi, siis on lootust, et teismeea kasvuspurdiga saab õige toitumise korral sellest ise n-ö välja kasvada. Otsest dieeti sel juhul pidama ei pea, kuid järgima peaks järgmisi soovitusi. Iga päev tuleks süüa vähemalt 300g (parem isegi 500g) köögivilju värskelt ja toitude sees. Saia asemel süüa täisteratooteid – paar viilu leiba (nt teratasku), samuti putru (tatra, mitmevilja). Puuvilju võiks süüa päeva kohta umbes 200 grammi. 2-3 korda nädalas tuleks süüa kala. Liha süüa vähem, eelistada linnuliha, lihatooteid süüa (sink, vorst, viiner, pihvid) võimalikult harva. Iga päev võiks süüa 1-2 spl pähkleid-seemneid. Loobuda valmis- ja kiirtoitudest, saiakestest, kookidest, karastusjookidest, kommidest jm magusatest ning soolastest näksidest. Joogiks tarvitada ainult puhast vett.
Kindlasti peab ennast ka rohkem liigutada, kasvõi iga päev teha tunnine tempokas jalutuskäik, sõita rattaga, vaadata internetist ka harjutusi erinevatele llihasgruppidele. 

anonüümne

25. juuli 2017

Tere, olen tüdruk, 14 aastane, 163cm pikk ja kaalun 53.6kg. Pole 1.5 aastat aktiivset trenni teinud. Kas peaksin olema kaalu pärast mures?

Spetsialist vastab:Tagli Pitsi

Kaalu pärast ei pea muretsema. Praeguse vanuse ja pikkuse juures võid kaaluda kuni 61kg, et olla veel normaalkaalus. Küll aga üldise tervise seisukohalt tuleks kindlasti ennast liigutada. Iga päev peaks olema füüsiliselt aktiivne vähemalt tund aega.