Menüü

Nõuandenurk

Siin saad esitada oma toitumisega seotud küsimusi, kuid kindlasti tutvu eelnevalt esitatud küsimuste ja vastustega, sest nende lugemisel võid juba oma küsimusele vastuse leida.

Küsimus avaldatakse toitumine.ee lehel koos vastusega. Vastus saadetakse ka teie e-posti aadressile. Meil on õigus küsimusi toimetada. Solvavaid, pahatahtlikke või ebatsensuurseid kirju ei avaldata.

Loe tervisliku kehakaalu kohta.

Tagli Pitsi

Tervise Arengu Instituudi toitumisekspert ja Tallinna Tehnikaülikooli toiduainete instituudi dotsent. Tagli on ka üks Eesti toitumissoovituste autoritest.

Kristel Ehala-Aleksejev

Tartu Ülikooli Kliinikumi arst-toitumisnõustaja.

Kehakaal

Küsi nõu
Esita toitumisspetsialistile küsimus

Siin saad esitada oma toitumisega seotud küsimusi, kuid kindlasti tutvu eelnevalt esitatud küsimuste ja vastustega, sest nende lugemisel võid juba oma küsimusele vastuse leida.Sinu küsimus avaldatakse toitumine.ee lehel viie tööpäeva jooksul koos vastusega. Vastus saadetakse ka teie e-posti aadressile. Meil on õigus küsimusi toimetada. Solvavaid või ebatsensuurseid kirju ei avaldata.

Kätlin

9. september 2018

Tere, olen tüdruk, peatselt saamas 16 ja pikkust on mul ~164 cm. Selle aasta jaanuaris kaalusin 67kg, aga tänaseks kaalun 55kg. Soovikisn veel alla võtta, aga mulle on öeldud, et sel juhul võib mu kasv kinni jääda, kuid ise kaldun küll arvama, et ma pikkust enam juurde ei viska. Kas kaalu langetamine oleks üldse arukas või mitte?

Spetsialist vastab:Tagli Pitsi

Kasvamine on väga individuaalne. Mõni tüdruk lõpetab kasvamise umbes 15-aastaselt, teine võib veidi kasvada veel 18-aastaseltki. Teismeeas ei soovitata dieedipidamist pigem sel põhjusel, et mitte ainult ei kasvata pikemaks, vaid areneb kogu organism. Selleks vajab ta aga toitaineid. Kui energia saamine on väga väike, siis on üsna võimatu saada toidust kätte ka vajalikud kiudained, vitamiinid, mineraalained ja see võib hakata avaldama mõju kogu tervisele. Praegune kaal on täiesti normaalnel. Sinu pikkuse ja vanuse juures on normaalkaaluks kuni 64 kg.

Liina

10. august 2018

Võtsin 6 kuuga 40 kilo juurde!alates sellest ajast kui saan ravimeid fluanxol depo 2 kordne annus ja olansapiin 2 tablett päevas! Arst mind kaalutlus eest ei hoiatanud nüüd ütles et pean poole vähem sööma.. Söön ca1000 kalorit päevas aga kaal ei lange.. Milles asi? Aidake!

Spetsialist vastab:Kristel Ehala-Aleksejev

Interneti teel on nii suure kaalutõusu puhul nõustamine komplitseeritud. Mingil määral võib olla abiks, kui peate toidupäevikut ja püüate väikese (nt 1400 kcal/p) energiasaamise juures toituda võimalikult tasakaalustatult ning üritada kätte saada kõik vajalikud toitained. Kuna aga ilma põhjalike toitumisalaste teadmisteta on see üsna keeruline ülesanne, siis kõige mõttekam oleks pöörduda toitumisterapeudi vastuvõtule, küsides vastuvõtuaegu näiteks aadressilt toitumine@meestekliinik.ee.

Angela

9. august 2018

Tere! Mul on üks mure seoses sobrannaga. Ta on 13 ja kaalub 30-34 kilo. Pikkus on 145 cm. Kas ta on alakaaluline? Ta hetkel tahab kogu oma bellyfat’ist vabaneda ja see tundub minu jaoks ohtlik kuna ta treenib ennast ule. Ma tahan väga teada mis ma tegema peaks!

Spetsialist vastab:Tagli Pitsi

Sellise pikkuse ja vanuse juures on üldjuhul normaalkaaluks veel 33 kg (lähtuvalt kehakompositsioonist võib erandjuhul olla mõne inimese puhul normaalkaaluks veel ka mõned kilogrammid väiksem kaal). Kui sõbrannale endale tundub, et ta on paks, ta teeb väga palju trenni, peab dieeti jne, siis võib kahtlustada söömishäire võimalikku tekkimist. Igasugune range dieet ning väga suur füüsiline koormus teismeeas on risk tervisele. Söömishäired on samas väga delikaatne teema ning diagnoosi ei saa panna ei kirja teel ega ka peale vaadates. Kui jälgid tema käitumist paari kuu jooksul ja kahtlustad, et tegemist võib olla tekkiva söömishäirega, siis soovitan küsida nõu edasiseks toimimiseks söömishäiretega tegelevatest asutustest, nt Põhja-Eesti Regionaalhaigla Psühhiaatriakliinikust, Tartu Ülikooli Kliinikumi psühhiaatriakliinikust, Sensus OÜst või Ambromed Kliinikust.

Robert

29. juuli 2018

Tere!
Olen 14 aastane poiss. Kaalun 65 kg ja olen 174 cm pikk. Kas see on normaalne kaal minu vanuse ja pikkuse kohta? Küsiksin veel, et kui palju on normaalne ühe nädalaga kaalust alla võtta. Tavaliselt olen nädalaga kaotanud umbes 2.8 kg. Teen iga päev jõutrenni ning jooksen 3 km, ujun ka iga päev mitu korda järves ja toitun tervislikult.

Spetsialist vastab:Tagli Pitsi

Praeguse vanuse ja pikkuse juures on normaalkaaluks veel kuni 66kg, kuid kui sa ei peaks enam kasvama (kindlasti kasvad), siis täiskasvanuna on 174 cm pikkuse juures normaalkaaluks veel ka 75 kg. Normaalseks kaalu languse tempoks loetakse 0,5, äärmisel juhul 1 kg nädalas. Sinu praegune tempo on liiga kiire. Arvestama pead ka seda, et oled teismeeas, kus nii mõnegi toitaine vajadus on suurem ja praegu toimub organismi kiire arenemine. Seetõttu pead kindlasti jälgima, et toidust kõik vajalikud toitained kätte saad ja ei nälgi. Hea oleks, kui edasine kaalu languse tempo ei ületaks 0,5 kg nädalas, väga palju kaalu alandada ei ole vaja enam, pigem saavutatud kaalu hoida.

Mia

24. juuli 2018

Tere!
Olen 12 tüdruk, pikkust on umbes 160-163 cm ja kaalun 64kg.
Kas olen ülekaalus?

Spetsialist vastab:Tagli Pitsi

Tegemist on tõepoolest ülekaaluga. 12-aastaselt 163 cm juures võiks kaaluda maksimaalselt 55 kg, 13-aastaselt sama pikkuse juures 58 kg, 19-aastaselt sama pikkuse juures 66 kg. Seega on praegune soovitus püüda süüa normaalselt (mitte pidada dieeti, kuid samas jälgida tervisliku toitumise põhimõtteid) ja suurendada oma füüsilist aktiivsust ning oodata, kuni oled ülekaalust n-ö välja kasvanud.

kertu tamm

21. juuli 2018

Tere!
Olen 12 aastane tüdruk kohe kohe 13 kaalun 62.2 kilo ja olen 153 kuni 154 cm pikk.Kas ma olen ülekaalus või mitte.Kui jah siis palun andke nõu mida teha oleks vaja augusti keskel olla normaalkaalus ja üleliigsest rasvast lahti saanud.

Spetsialist vastab:Tagli Pitsi

13-aastane 154 cm pikk tüdruk võiks kaaluda kuni 52 kg, et olla normaalkaalus. Seega oled praegu umbes 10 kg ülekaalus. Kuu ajaga 10 kg alla võtta ei ole normaalne ning on tervisele ohtlik. Teismelistel on üldse kaalu alandamine väga keeruline teema, sest organism alles kasvab ja areneb ning seda ei tohi jätta ilma vajalikest toitainetest ega kindlasti hakata nälgima, kuna see kahjustab nii tervist kui võib kaasa tuua söömishäireid. Kuna ülekaalu on päris palju, siis soovitan võtta ühendust mõne toitumisnõustajaga, kes aitab panna paika plaani ning jagab õpetusi, kuidas kaalu langetada nii, et tervis ei kannataks.

Lisete Reidma

10. juuli 2018

Tere, olen 14 aastane tüdruk ja ma olen 175 cm pikk.. Kaalun umbes 70 kg. Kas ma olen ülekaalus või mitte. Andke mulle nõu mida teha. Aitäh!!

Spetsialist vastab:Tagli Pitsi

Oled üsna ülekaalu piiri peal. Praeguse vanuse-pikkuse juures algab ülekaal 71 kg-st, kuid näiteks 15-aastaselt sama pikkuse juures 74 kg-st. Seega oleks hea kaalu hoida – süüa mitmekesiselt ja tasakaalustatult ning suurendada liikumist.

Kelli

10. juuli 2018

Tere!
Olen 11 aastane tüdruk, varsti saan 12. Ma olen 1,64 pikk. Ma kaalun 50 kg, miskipärast mulle tundub et ma kaalun liiga palju.
Paluksin abi, ei tea mida teha
,, Kas mu kehakaal on normaalne või kaalun liiga vähe?”
Aitäh, juba ette!

Spetsialist vastab:Tagli Pitsi

See kehakaal on täiesti normaalne. 12-aastane 164 cm pikk tüdruk  võib kaaluda kuni 56 kg, et olla normaalkaalus. Vanuse suurenedes see number ka suureneb.

lauraa

4. juuli 2018

Kuidas vältida mitte paksuks minemist, sest mu päevane suhkru kogus on 202,2g (selle lehekülje testi kaudu) aga norm oli 52g.

Spetsialist vastab:Tagli Pitsi

Kui ma saan õigesti aru, siis tegemist oli kalkulaatoriga, mis arvutas välja ligikaudse lisatud suhkrute saamise. Kalkulaatoris on kasutusel poes saadaolevatest variantidest kõige enam lisatud suhkrut sisaldavad tooted, võib-olla tarvitate veidi väiksema lisatud suhkrute sisaldusega toite ja seega tegelik tulemus on õige pisut väiksem. Küsimus ei ole ainult lisatud suhkrutes, vaid kogu toiduvalikus ja ka saadud energiakoguses. Saadud energiakogus ei tohiks kokku ületada soovitatavat. Kui suurema osa sellest annavad aga lisatud suhkrud, siis ilmselgelt jääb vajaka vitamiinidest-mineraalainetest, kuna lisatud suhkrute poolest rikkad toidud on nende ainete poolest tihti väga vaesed. Et hoida kehakaal normaalsena tuleb energiat saada nii palju kui kulutatakse ning samas jälgida ka tasakaalustatuse ja mitmekesisuse põhimõtteid. Seega oleks mõttekas lisatud suhkrute saamist igal juhul vaikselt vähendama hakata. Parima ülevaate kogu oma toitumisest saab, kui pidada umbes kümnel järjestikul päeval toidupäevikut, kõiki toite kaaludes ja iga ampsu üles märkides ning võrrelda saadud keskmist tulemust soovitustega.

Laura

29. juuni 2018

Tere, ma olen 12 aastane tüdruk ja saan kohe 13. Kaalun 37kg kas see on minul normaalkaal või alakaal?
aitäh

Spetsialist vastab:Tagli Pitsi

Kuna sa ei kirjutanud oma pikkust, saab öelda ainult niipalju, et 13-aastane 37 kg kaaluv tüdruk on normaalkaalus, kui ta on umbes pikkusevahemikus 145-155 cm.