Menüü

Nõuandenurk

Siin saad esitada oma toitumisega seotud küsimusi, kuid kindlasti tutvu eelnevalt esitatud küsimuste ja vastustega, sest nende lugemisel võid juba oma küsimusele vastuse leida.

Küsimus avaldatakse toitumine.ee lehel koos vastusega. Vastus saadetakse ka teie e-posti aadressile. Meil on õigus küsimusi toimetada. Solvavaid, pahatahtlikke või ebatsensuurseid kirju ei avaldata.

Loe tervisliku kehakaalu kohta.

Tagli Pitsi

Tervise Arengu Instituudi toitumisekspert ja Tallinna Tehnikaülikooli toiduainete instituudi dotsent. Tagli on ka üks Eesti toitumissoovituste autoritest.

Kristel Ehala-Aleksejev

Tartu Ülikooli Kliinikumi arst-toitumisnõustaja.

Kehakaal

Küsi nõu
Esita toitumisspetsialistile küsimus

Siin saad esitada oma toitumisega seotud küsimusi, kuid kindlasti tutvu eelnevalt esitatud küsimuste ja vastustega, sest nende lugemisel võid juba oma küsimusele vastuse leida.Sinu küsimus avaldatakse toitumine.ee lehel viie tööpäeva jooksul koos vastusega. Vastus saadetakse ka teie e-posti aadressile. Meil on õigus küsimusi toimetada. Solvavaid või ebatsensuurseid kirju ei avaldata.

Tavaline

22. märts 2018

Tere! Olen 166 cm pikk tydruk ja 16 aastane kas 56.4kg on normaalne kaal?

Spetsialist vastab:Tagli Pitsi

16-aastastel 166 cm pikkadel tüdrukutel on normaalkaal kuni 66 kg.

Richard

22. märts 2018

Tere, olen 11 aastane 161 cm pikk ja kaalun 54 kg. Kas olen ülekaalus ja kui palju?

Spetsialist vastab:Tagli Pitsi

11-aastased 161 cm pikkused teismelised võiksid kaaluda kuni 51 kg, et olla normaalkaalus. Seega on tegemist õige väikese ülekaaluga. Rohkem liikuda, vähem maiustusi, rohkem köögivilju, aga ka täisteratooteid, kala, piimatooteid, pähkleid-seemneid, puuvilju. Kuna ülekaal ei ole väga suur, siis kui normaalselt süüa ja piisavalt liikuda, aitab peagi saabuv kasvuspurt sellest n-ö välja kasvada.

JJ

22. märts 2018

Tere,olen 11aastane ja kaalun 65,5kg kuidas saaksin kaalust alla võtta?

Spetsialist vastab:Tagli Pitsi

Selles vanuses oleks 65,6 kg normaalkaaluks, kui oleksid 182 cm pikk, mida ilmselt ei ole. Kui oled pikk nt 160 cm, siis on ülekaalu umbes 15 kg, Seda on päris palju. Kui teismelise ülekaal on 10 kg ja enam, tuleks tal kaalu alandamiseks pöörduda spetsialisti poole, näiteks Ülle Einbergi poole Tallinna Lastehaiglast või mõne toitumisnõustaja-terapeudi juurde, nt Kristel Ehala-Aleksejev.  Kui ülekaal on väiksem, saab ise seda ehk vaikselt reguleerida toitumise jälgimisega ning liikumise suurendamisega. 

Maarja

22. märts 2018

Tere,
Olen 13 aastane tüdruk ja kaalun 63kg. Teen 4-korda nädalas trenni, aga kehakaal ei lange kuidagi. Kas oleks mingeid toitumis nõuandeid mida saaks kasutada. Olen väga vastutulelik uutele asjadele ja nõus katsetama.

Spetsialist vastab:Tagli Pitsi

Kui Sinu pikkus on 170 cm või enam, siis oled normaalkaalus ning kaalu pärast muretsema ei pea. Kehakaalu soovitused sõltuvad ka vanusest, nt 18-aastaselt on 63 kg normaalkaal juba nendel, kellel pikkust 160 cm ja enam. Seega, olenevalt su praegusest ja tulevasest pikkusest peaksid kas kaalu säilitama või võib-olla õige pisut alandama. Kui teed tugevasti trenni, siis võib kehakaal mõnikord olla 1-2 kg soovituslikust kõrgem, kuna lihased kaaluvad enam kui rasv. Selleks tasuks spordiarstil paluda mõõta ka sinu keha rasvasisaldust. Kuna liigu piisavalt, siis on oluline vaadata üle oma toitumine. Kõige alus on mitmekesisus. Samuti tuleks jälgida, et energiat ei saaks üle soovitusliku, mis sinuvanustele tüdrukutele on keskmiselt 2200 kcal päevas. Toitumsel saab silma peal hoida toitumisprogrammiga ning toidusoovitustest lugeda lähemalt siit.

Sandra

22. märts 2018

Tere! Olen 16 aastane tüdruk (varsti 17) ja olen 173cm pikk ja kaalun 75kg. Olen votnud kahe kuuga 6kg alla. Koik laheb kehakaalu järgi väga hästi kuid mul on ka probleem. Ma ei suuda ei öelda magusale. Kuhu ma pöörduma peaksin või mida tegema peaksin, et suudaks ei öelda. Magusa ostmine pole probleem aga kuna mul on väike õde on see raskem. Enesekehtestamine on aidanud kuid mitte pikaks ajaks.

Spetsialist vastab:Tagli Pitsi

Selline kaalu alandamise tempo on õige pisut liiga suur. Kuigi peetakse normaalseks ka tempot kuni kilo nädalas, oleks optimaalne langus umbes 0,5 kg, eriti, kui ei ole tegemist väga suure ülekaaluga. Praegune kaal on peaaegu normaalkaal ning seetõttu oleks kõige õigem ennast mitte väga piitsutada, vaid püüda edasi toituda võimalikult normaalselt, et saavutatu säiliks. Samuti panustada liikumisele. Magusaisu vastu võitlemiseks ei ole ühtegi nippi. On erinevaid asju, mis eri inimesl võivad aidata. Esimene soovitus on tõepoolest see, et magusat ei tohiks koju osta ja et kergem on ära öelda esimesest kommist, kui saada pidama enne, kui kogu pakk on tühjaks söödud. Teine on kindlasti mitmekesine söömine – süües soovituslikult vastavalt toite kõikidest toidugruppidest, eriti aga piisavas koguses täisteratooteid, puu- ja köögivilju ning juues päeva jooksul umbes kolm klaasi puhast vett, siis see peaks varustama organismi piisavas koguses toitainetega ning samuti hoidma kõhu täis, et näksimise isu ei oleks nii kerge tekkimagi. Lisaks võiks magusaise tekkimisel juhtida enda tähelepanu mõnele teisele tegevusele – suhelda inimestega, minna välja jalutama vms.

Evelin

16. märts 2018

Tere,
Olen 13 aastane tüdruk kes kaalub 43 kg ja pikkus on 162 cm
Ks see on normaalne kaal.

Spetsialist vastab:Tagli Pitsi

Tegemist on normaalkaaluga, kuid üsna alakaalu piiri peal.

Lily

8. märts 2018

Tere! Olen hetkel 18 aastane. 164 cm
Kui olin 16 käisin 5x nädalas trennis ja olin normaal kaalus jne..
nüüd teen 2x nädalas trenni, kiirkõndi ja vahepeal jõusaal.. kuid nüüd kaalun 85kg.. ja see on ülekaal.. Ma ei oska kuidagi nii teha et kaal langeks.. Ma arvan, e tkaal tõusis ka sellest, et olin strssis(lähedane suri) Kolisin vanematest eemale, leidsin boyfriendi. Kuid proovin käija palju väljas jne,.. aga ikka ei lange kaal ja ei ole ka piisavalt raha et võtta persoonaaltreeningut.. mida teha?`:(

Spetsialist vastab:Tagli Pitsi

Kuna tegemist on üsna suure ülekaaluga, samas püüate ise toituda normaalselt ja liikuda piisavalt, kuid kaalu see vähendanud ei ole, siis oleks ennekõike mõttekas teha kaht asja. Toitumise poole pealt igaks juhuks konsulteerida toitumisnõustajaga, et välja selgitada, kas on ehk midagi, mida muutes oleks võimalik kaalu alandada. Eelnevalt võiks pidada juba ka umbes 10 päeva toidupäevikut (kõik söödu koheselt üles märkides, koguseid kaaludes, praegust toitumist muutmata), et nõustajal oleks ülevaade. Teine soovitus on pöörduda psühholoogi vastuvõtule, kuna on olemas võimalus, et kaalu mitte alanemine on seotud psüühikaga.

Sara

25. veebruar 2018

Tere! Olen 16aastane tütarlaps. Kaalun 70kg ja olen 166cm pikk. Teen nädalas 6korda trenni, neljal päeval on 2korda päevas trenn ehk nädalas umbes 10 trenni. Olen väga aktiivne. Mängin tennist. Mu keha on vägagi lihastes ja pekki peaaegu ei ole ollagi…kui siis ainult veidi kõhul. Ma ei näe välja paks vaid tugev ja lihastes. Küsimusteks oleks, kas ma olen ülekaalus? Miks ma nii palju kaalun kui toitun korralikult ja teen palju trenni? Kuidas saada kaalu alandada?

Spetsialist vastab:Tagli Pitsi

Kui inimene on väga lihastes, siis tema puhul kehamassiindeksi määratlusi rakendada ei saa. Tuleks teha keha koostise analüüs – kui palju on lihas- kui palju rasvamassi ning alles sellest teha järeldus, kas on vajalik midagi muuta, näiteks rasvamassi vähendama hakata.

agneta marie

9. veebruar 2018

Tere olen 13.a ja kaalun 45.5kg ja pikkuseks on 154cm kas olen normaalkaalus

Spetsialist vastab:Tagli Pitsi

Jah, tegemist on normaalkaaluga.

mia

9. veebruar 2018

Ter olen 14.a pikkust on mul 162cm ja kaalun 35kg kas see on normaalne

Spetsialist vastab:Tagli Pitsi

Tütarlapse puhul on selliste parameetrite puhul tegemist tulgeva alakaaluga. Normaalkaaluks oleks kaal alates 43 kg.