Menüü

Soovitused lisatud suhkru tarbimiseks

  1. Piira karastusjookide tarbimist (0,5 l pudelis karastusjoogis on 10 tl suhkrut). Magustatud jookide tarbimine võib tekitada kaalutõusu ja suurendada II tüüpi diabeedi ohtu.
  2. Hoidu magusatest näksidest, asendades need näiteks (kuivatatud) puuviljadega.
  3. Kui sulle meeldib suhkruga kohv või tee, proovi lisatava suhkru kogust iga päev veidi vähendada ning lõpuks võib õnnestuda suhkrust üldse loobuda.
  4. Magusad hommikusöögihelbed sisaldavad palju suhkrut. Asenda need suhkruvabadega ja lisa helvestele peotäis rosinaid, marju või puuvilju.
  5. Kui sul on raske loobuda koogist, siis võta väiksem tükk või jaga tükki kellegagi.
  6. Eelista mahla nektarile ja mahlajoogile, kuid pea meeles, et ka mahlades on looduslikult palju suhkrut. Mahla ei tohiks juua üle ühe klaasi päevas. Valides võimalikult kitsa klaasi tarbid vähem, sest inimesed kalduvad jooma vähem pikkadest ja kitsastest kui madalatest ja laiadest klaasidest.
  7. Ära osta komme või muud magusat suurtes pakendites. Tüki hind on küll odavam, aga kokkuvõttes sööd rohkem.
  8. Loe tootepakendeid ja eelista neid tooteid, millesse on lisatud vähem suhkrut. Šokolaadidest eelista tumedat. Vali maitsestamata jogurt ning kohupiim ja lisa sinna ise marju, seemneid, pähkleid, mett. Selliselt toimides saad suhkruid palju vähem kui poe valmistootest.
  9. Toidusoovituste järgi tohib päevas süüa maksimaalset 2–4 portsjonit suhkrut ja maiustusi. Üks portsjon on näiteks 2 tl suhkrut, mett või moosi, 10–15 g küpsist, 10 g šokolaadi või kompvekke ja 1 dl magusat karastusjooki. Lisatud suhkrute osakaal peaks jääma alla 10% päevasest koguenergiast.