Menüü

Tooted, mis võivad üllatada oma suhkrusisaldusega

Karastusjoogid ja lisatud vitamiinidega vesi

Karastusjoogid ei sisalda praktiliselt üldse organismile vajalikke toitaineid, sh vitamiine ja mineraalaineid, see-eest annavad aga üsna palju energiat. Samuti võivad karastusjoogid sisaldada erinevaid lisaaineid. Inimene sageli ei taju, kui palju energiat toode tegelikult sisaldab. Näiteks annab 0,5-liitrine karastusjook umbes 200 kcal, mis on kümnendik täiskasvanud naisterahva keskmisest päevasest energiavajadusest.  Karastusjookide, lisatud vitamiinidega jookide ning maitsestatud vee suhkrusisaldus on üldjuhul suurem, kui inimene arvab seda olevat.

Arvatakse, et lisatud vitamiinidega vee joomine on osa tervislikust eluviisist. Tegelikult on ühes poole liitrises pudelis lisatud vitamiinidega vees umbes 25 grammi suhkrut, s.o üle poole soovitusliku päevase lisatud suhkrute maksimaalse normi.

Lisatud vitamiinidega vesi ja maitsestatud vesi ei ole vesi, vaid karastusjook.

Samuti on spordijoogid väga suure suhkrusisaldusega. Ühes pooleliitrises spordijoogis on umbes 38 grammi suhkrut ehk praktiliselt kogu päevane norm.

 

Mahlad, nektarid ja mahlajoogid

Mahl kuulub toidupüramiidis puu- ja köögiviljade ning marjade gruppi, nektarid ja mahlajoogid aga suhkru ning magusate ja soolaste näkside gruppi.

Mahladele ei tohi tootmisel suhkrut lisada. Küll aga sisaldavad mahlad n-ö looduslikke suhkruid. Näiteks viinamarjamahlas on umbes 14-16 grammi ja apelsinimahlas umbes 9-10 grammi suhkruid 100 grammi mahla kohta. Mahla ei ole soovitatav juua üle ühe klaasi päeva kohta. Juues klaasi allpooltoodud koostisega smuutit (200 ml), on juba saadud 30 grammi (n-ö looduslikke) suhkruid.

Smuuti (koosneb vaid puuvilja-marjamahlast ja –püreest) toitaineline koostis 100 ml kohta.

Nektarile lisatakse liitri valmistoote kohta suhkrut ja/või looduslikku mett kuni 20%.

Mahlajoogi koostis ei ole reguleeritud, mistõttu võivad sellised tooted sisaldada mahla väga väikeses koguses (näiteks 1%) ja maitse on saavutatud tavaliselt suure koguse lisatud suhkrute lisamisega.  Mahlajoogi puhul on soovitatav alati pöörata tähelepanu toote koostisosade loetelule (tootes olevad koostisosad on esitatud sisalduse alanevas järjekorras) ja toitumisalasele teabele, kust on võimalik saada infot toote suhkrusisalduse kohta.

Kui ostad poest nektarit või mahlajooki, siis vaata kindlasti pakendilt, kui palju on selles suhkruid ning võrdle samast viljast tehtud mahla suhkrusisaldusega. Mahlajooki lisatud suhkrute koguse saab teada, kui võrrelda omavahel mahla ja mahlajoogi suhkrute sisaldust, arvestades ka mahla kogusega mahlajoogis.

Energia ja suhkrute sisaldus 100 ml erinevates mahlades, nektarites ja mahlajoogis

Janu kustutamiseks on parim jook vesi!

 

Piimatooted

Maitsestamata kohupiimades ja jogurtites on ainult piimas looduslikult leiduvat laktoosi ehk piimasuhkrut.

Maitsestatud kohupiimas lisatud suhkrute koguse teada saamiseks, tuleb selles olevat suhkrusisaldust võrrelda maitsestamata kohupiima suhkrusisaldusega. Kui on teada, et tavalise magustamata kohupiima laktoosisisaldus (sellele ei ole lisatud suhkruid ning kõik pakendil märgitud suhkrud on tootes looduslikult esinev laktoos) on umbes 3,6 grammi 100 grammi kohta ja näiteks magus kakaokohupiimapasta sisaldab suhkruid kokku 15 grammi 100 grammi toote kohta, siis sellises tootes on lisatud suhkruid umbes 11 grammi 100 grammi kohta. 300-grammises magusas kohupiimapasta pakis on seega juba ligi 35 grammi lisatud suhkruid. See on näiteks koolieeliku päevane maksimaalne lubatud lisatud suhkrute kogus.

Vanilje-kohupiimapasta (magustatud) ning pagarikohupiima (magustamata) toiduainelise ja toitainelise koostise võrdlus.

Päevane maksimaalne soovitus 2000 kcal energiasoovituse juures on 50 grammi lisatud suhkruid kõikidest allikatest kokku.  Seega – lisatud suhkrute koguse vähendamiseks toidus maitsesta võimalusel oma kohupiim või jogurt ise!

Kui maitsestamata kohupiima või jogurtit ise maitsestad, siis pea meeles, et kaks triiki teelusikatäit suhkrut ning üks teelusikatäis vedelat mett kaalub umbes 10 grammi (tahke mee puhul veelgi rohkem). Kui lisad sellise koguse 100 grammile jogurtile, saad sama suure lisatud suhkrute sisaldusega toote kui poes.

 

Koogid ja muud maiustused

See on toidugrupp, millest saadakse väga palju  lisatud suhkruid. Küpsetiste (s.o kookide, tortide, kringlite, saiakeste, pirukate, küpsiste jne) puhul sõltub lisatud suhkrute kogus suuresti küpsetaja „lahkusest”. Halvimal juhul ehk väga suhkrurikastes küpsetistes, näiteks Aleksandri kook või mõned šokolaadikoogid, võib lisatud suhkrute kogus 100-grammises koogitükis olla umbes 40 grammi.

100-grammises tahvlis 56%-lises šokolaadis on suhkruid ca 40 grammi, mis on kõik lisatud suhkrud. Loomulikult ei tohiks süüa 100 grammi šokolaadi korraga. Kui süüa näiteks 10-20 grammi šokolaadi, siis on saadav lisatud suhkrute kogus vastavalt ainult 4-8 grammi.

Sellise koguse lisatud suhkrut leiab 100-grammises šokolaadibrownie’st või tumedast šokolaadist.

Kummi- ja närimiskompvekid ning iirised sisaldavad lisatuid suhkruid umbes 60-65 grammi 100 grammi kohta, karamellkompvekid isegi ligi 70 grammi 100 grammi kohta.

 

Alkohoolsed joogid

Alkohoolsed joogid sisaldavad samuti suhkrut. Kõige rohkem on suhkrut liköörides. Veinide suhkrusisaldus oleneb veinisordist.

Suhkruid ei pea kartma. Küll aga tuleks teada lisatud suhkrute allikaid ning seeläbi vähendada nende tarbimist.